Hicks out in force

The  Hicks Karate team with their trophies. From the left are, back, Elise Ward, David Prior, David Carins, Michael Bulpin, Sarah Ward, Connor Ingrey, middle, Lucy Hicks, Jolie Franks, Shiv Panchal, Aaron Leonard, Chloe Prior, Bevan Prior, Jazmyn Popat Evans, front, Oliver Profit, Joshua Leonard, Tajus Jankauskas, Junior Crozier, Gediminas Saltenis, Denas Jankauskas, Ginge Popat Evans and Braydon Popat Evans.

The Hicks Karate team with their trophies. From the left are, back, Elise Ward, David Prior, David Carins, Michael Bulpin, Sarah Ward, Connor Ingrey, middle, Lucy Hicks, Jolie Franks, Shiv Panchal, Aaron Leonard, Chloe Prior, Bevan Prior, Jazmyn Popat Evans, front, Oliver Profit, Joshua Leonard, Tajus Jankauskas, Junior Crozier, Gediminas Saltenis, Denas Jankauskas, Ginge Popat Evans and Braydon Popat Evans.

0
Have your say

The city’s Hicks Karate School of Excellence had their competition team out in full force for the first of this year’s Peterborough Championship Series events. They had 25 members taking part and they claimed 37 awards.

Hicks Karate results:

Points

Logan Ridley: Peewees mixed U4ft - runner up.

Joell Celaire: Peewees mixed U4ft - 1st.

Tajus Jankauskas: Mini peewees U3ft 8in - 3rd

Joshua Leonard: Mini peewees U3ft 8in - 2nd.

Oliver Profit: Boys U4ft 4in intermediate – 2nd.

Gediminas Saltenis: Boys U4ft 4in intermediate – 3rd.

Sophie Hicks: Girls U4ft 4in – runner up.

Junior Crozier: Boys U4ft 4in intermediate - 1st; Boys U4ft 4in advanced - 1st.

Denas Jankauskas: Boys U4ft 4in advanced - 2nd.

Ginge Popat-Evans: Boys U4ft 8in advanced - 3rd.

Braydon Popat-Evans: Boys U4ft 8in advanced - 1st; Boys U5ft advanced - 2nd.

Shiv Panchal: Boys U5ft advanced - 1st; Boys U5ft 2in advanced - 1st.

Warren Bothamley: Boys U5ft advanced - runner-up; Boys U5ft 2in advanced - 3rd.

Aaron Leonard: Boys U5ft advanced - runner up; Boys U5ft 2in advanced - 2nd .

Jolie Franks: Girls U5ft advanced - 1st; Girls U5ft 2in advanced - 2nd.

Jazmyn Popat-Evans: Girls U5ft advanced - 2nd; Girls U5ft 2in advanced - 1st.

Lucy Hicks: Girls U4ft 8in advanced – 2nd; Girls U5ft advanced - runner up.

Elise Ward: Girls over 5ft 4in advanced - 1st Ladies U69kg advanced - 3rd.

Kai Prior: Mens U64kg advanced - 2nd .

Connor Ingrey: Mens U84kg beginners - 2nd.

David Cairns: Mens over 84 kg advanced - 2nd.

David Prior: Mens veterans U79kg - 3rd; Mens veterans over 79kg - 3rd.

Michael Evans: Mens U84kg advanced - 2nd; Mens over 84kg advanced- 1st; Men’s U85kg intermediate/advanced - 1st.

Light Continuous

Junior Crozier: Boys 25kg intermediate/ advanced - 1st.

Denas Jankauskas: Boys U30kg intermediate/advanced - 2nd.

Ginge Popat-Evans: Boys U30kg intermediate/ advanced -1st.

Braydon Popat-Evans: Boys U35kg intermediate/advanced - 1st.

Sarah Ward: Ladies U60 kg intermediate/advanced - 2nd; Ladies U70kg intermediate/advanced - 2nd.

Katas

Braydon Popat-Evans: U16 Music Creative - 2nd.

Jazmyn Popat-Evans: U16 Music Creative - runner-up