Jacob rises to the challenge on British Junior Golf Tour

Jacob Williams.
Jacob Williams.
1
Have your say

Peterborough Milton youngster Jacob Williams made the perfect start to the season by claiming the gross plaudits in the Challenge Division in the British Junior Golf Tour event at Cambridge Meridian Golf Club on Sunday.

Competing in the Super Six Series for the first time, the 12-year-old from Market Deeping fired 10 gross pars, including seven on the inward stretch, during a superb round of 82 to finish four clear of Jake Plumb (Bourn).

Northampton’s Leah Ribano carded a couple of gross birdies on her way to finishing third in the gross scoring, while Milton’s Harry Smith finished just one shot and one place outside the prizes in the net category with a net 70.

Williams’ superb win at Cambridge came hot on the heels of a blistering round in the Milton March Medal competition.

He won Division Three with a score of 82-14=68.

Division One winner Pete Thompson, playing off eight, also returned a net 68.

PETERBOROUGH MILTON

Seniors

Team Stableford: 1 Mick Piggott/Terry Moon/Don McFarlane/Keith Worth 109pts; 2 Martin Aherne/Les Newbold/Peter Deakin/Tony Dyer 109pts; 3 Iain Allan/John MacCallum/Steve Meek/Jim Leggett 104pts; 4 Geoff Dyson/Mike Clark/Mike Goodall/Terry Locks 101pts; 5 Mick McKendrick/John Harlock/Tony Wood/Alan Bassendine 101pts.

Men

Midweek Medal: Division One - 1 Samuel Ludlow net 72; 2 Gary Noye net 72; 3 Paul Showler net 73. Division Two - 1 Paul Fredericks net 72; 2 Hugo Laffey net 72; 3 Derek Mankelow net 72.

March Medal: Division One - 1 Pete Thompson net 68; 2 Tom Burgh net 71; 3 Alex Dalton net 71. Division Two - 1 Matt Barber net 70; 2 Sam Balaam net 73; 3 John Bavister net 73. Division Three - 1 Jacob Wlliams net 68; 2 George Garnish net 70; 3 William Smith net 73. Division Four - 1 Roger Boxall net 70; 2 Tony Dyer net 71; 3 John Stevenson net 71.

Ladies

Birthday Competition: 1 Karen Trevor/Christine Macleod/Jean Field 85pts; 2 Heather Simpson/Ann Lowrey/Pauline Peploe 80pts; 3 Carol Dunn/Marion Cox/Gill Oughton 78pts.

Weekend Medal/Charity Cup Qualifier: 1 Emily Horstead net 64; 2 Carol Dunn net 72.

Weekday Medal/Charity Cup Qualifier: 1 Marion Cox net 71; 2 Karen Trevor net 73; 3 Joycelyn Faris net 77.

NENE PARK

Ladies

Gold Bell 3-Club Stableford: 1 Ann Hawkins 33pts; 2 Barbara Bird 30pts; 3 Jocelyn Faris 29pts.

Winter League 9 Holes Stableford: 1 Barbara Bird 14pts; 2 Margaret Seed 14pts; 3 Anne Curwen 14pts.

Seniors

Waltz Stableford Team Event: 1 D. Asher/K. Hawkins/M. Wilson 81pts; 2 I. Stilson/J. Core/M. Gee/I. Knighton 74pts; 3 R. Cutler/A. Locke/R. Yeomans 71pts.

Men

Monthly Medal: 1 Barry Diver net 67; 2 Chris Hewitt net 69; 3 Ben Ferguson net 71.

Mixed

Mixed Pairs Betterball Captains’ Salvers: 1 Barbara & Iain Caville 46pts; 2 Cath Hunt/Chris Dann 43pts; 3 Karen Fitzpatrick/David Hiles 42pts.

GEDNEY HILL

Men

March Medal: 1 W. Ashby net 65; 2 Rob Newns net 68; 3 Robert Davis net 69.

Ladies

Ladies Trials: 1 Lynn Exley 37pts; 2 Maggie Bingham 29pts; 3 Chris Bennett 29pts.

Greetham Valley

Men

Order of Merit: 1 Peter Maksymiw 43pts; 2 Winston Childs 43pts; 3 Chris Tapsell 40pts.

Ladies

Order of Merit: 1 Liz Taylor; 2 Jacky Bailey; 3 Gilly Grant.

Seniors

Winter League: Division One - 1 Neil Southwell 41pts; 2 Jack Vernal 40pts; 3 Phil Harris 38pts. Division Two - 1 Barry Ward 38 pts; 2 Derek Moult 35pts; 3 Colin Avery 34pts.