Super City set the River Cam alight with 20 victories

Women's J18 coxless quad winners Hannah Bassett, Olivia Hutchinson, Georgina Parker and Jenna Taylor.
Women's J18 coxless quad winners Hannah Bassett, Olivia Hutchinson, Georgina Parker and Jenna Taylor.
0
Have your say

Peterborough City Rowing Club’s outstanding summer of regatta racing continued at the weekend.

They took part in the Cambridge Autumn Regatta over a 600-metre course on the River Cam and dominated the event by achieving over 20 wins and six second places.

Band 1 mixed double winners Sarah Watson and Jack Collins.

Band 1 mixed double winners Sarah Watson and Jack Collins.

For several City members there was double delight.

Georgina Parker was first to win two pots over the weekend storming to victory in both her J18 singles and coxless quads.

She grew more confident throughout the day, first beating Deben Rowing Club by just over a length then Earith Rowing Club by three lengths in her singles final.

She then joined Jenna Taylor, Olivia Hutchinson and Hannah Bassett to race in the Women’s J18 coxless quads and they beat Sudbury in a re-run final after a dead-heat at the first attempt.

Double winner Georgina Parker.

Double winner Georgina Parker.

Tom Bodily also gained two wins - in both his J16 singles and doubles. In his singles final he beat his rowing partner Tom Jackson by just three feet and then in their doubles they joined forces to beat Broxbourne Rowing Club by two and a half lengths and then St Ives by one and a half lengths in the final.

Another deadly duo were Pete Dolby and Ian Davis who won both their Masters E doubles and pairs. They beat Deben Rowing Club by four lengths in their doubles final and then Devil’s Elbow Rowing Club by four feet in the pairs.

Benjamin Mackenzie gained two wins yet again this year - seeing off a Sudbury sculler by just over a length in one final and Huntingdon Rowing Club by two lengths in the other.

Others to return with two pots were Finlay Ribbons and Ross Lamont and Chloe Reed and Milly Hilton.

Open Band 1 quad winners Connor Ribbons, George Woodall, Callum Gilbey and Ted Smith.

Open Band 1 quad winners Connor Ribbons, George Woodall, Callum Gilbey and Ted Smith.

Ribbons and Lamont won the J15 double sculls event by an impressive four lengths against Sudbury Rowing Club in the final then they raced up a year with Tom Calverley, Brandon Ingle and cox Rosie Turp to triumph in the J16 coxed quads by beating Huntingdon Rowing Club by two lengths.

Reed and Hilton achieved similar results, winning both the J16 doubles and quads, the latter with Natalie Bicknell, Rosie Turp and cox Finlay Ribbons.

Another victorious junior quad was that of Connor Ribbons, Ted Smith, Callum Gilby and George Woodall in the Open Band 1 coxless quads.

Hayley Marsters, Helen Wallace, Gail Parker, Bridge Lloyd, Anita Carter and cox Tracey Rushton Thorpe were in a Peterborough/Leicester composite crew that won the Women’s Masters C/D eights and then Marsters teamed up with more Leicester rowers in a composite quad to win the Womens Masters C/D quads.

Double winner Rosie Turp.

Double winner Rosie Turp.

Other Peterborough double combinations to hit a winning note were Anita Carter and Joan Heath (Masters D doubles), Ilektra Apostolidou and Pete Orme (Masters mixed doubles), Jack Collins and Sarah Watson (Band 1 mixed doubles) and Rosie Turp and Freya Woodall (J15 girls doubles).

The last of the wins were by single scullers - Alex Leverage in his J17 singles and Matt Hand in his J14 singles.

Second places were gained by Hayley Marsters, Helen Wallace, Gail Parker, Bridge Lloyd in the women’s Masters S/E coxless fours; Connor Ribbons and George Woodall in the J17 double sculls; Helen Griffiths and Sarah Arthur in the women’s Band 2 double sculls; Lily Mace in the women’s J17 single sculls; Freya Woodall in the women’s J15 single sculls and Isabel Jackson in the women’s j14 single sculls.