And it's a good day for Hicks Karate
They had 27 competitors in action and came away with 11 gold, 10 silver and seven bronze medals.
Six year-old Junior Crozier won the most trophies (two golds and two silvers) while another six year-old, Sophie Hicks, did well to reach the final of her biggest competition so far.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdThe Popat-Evans trio of Jazmyn, Braydon and Ginge scooped five golds, two silvers and three bronze medals between them.
Veteran fighter Rob Taylor continued his two-year undefeated run at the Peterborough Series.
All medal winners qualified to compete in the UFMAA British Championships being held in Birmingham in October.
Braydon Popat-Evans
Creative open hand kata - 2nd
Under 4 ft 8in advanced boys points - 3rd
Under 30kg advanced boys light continuous - 1st
Casey Stone
Creative open hand kata - runner-up
Traditional kata - runner-up
Jazmyn Popat-Evans
Creative open hand kata - 3rd
Under 5ft 2in dvanced girls points - 2nd
Under 50kg advanced girls light continuous - 3rd
Rebecca Slocombe
Creative open hand kata - runner-up
Pee wees pounts - runner-up
Atlanta Hickman
Adults creative open hand kata - 1st
Traditional kata - 2nd
Kieran Slocombe
Traditional kata - runner-up
Under 5ft advanced boys points - 2nd
Sophie Doyle
Super pee wees points - runner-up
Jaycee Carroll
Super pee wees points - runner-up
Oliver Profitt
Super pee wees points - runner-up
Joshua Leonard
Super pee wees points - runner-up
Logan Ridley
Super pee wees points - runner up
Sophie Hicks
Super pee wees points - 2nd
Junior Crozier
Pee wees points - 1st
Under 4ft 4in intermediate boys points - 2nd
Pee wees light continuous - 1st
Under 25kg advanced boys light continuous - 2nd
Layton Brown
Pee wees points - 2nd
Ginge Popat-Evans
Under 4ft 4in boys points intermediate - 1st
Under 4ft 4 advanced boys points - 1st
Under 25kg advanced boys light continuous - 1st
Denas Jankuskus
Under 4ft 4in boys points intermediate - 3rd
Warren Bothamley
Under 4ft 8in advanced boys points - 3rd
Under 5ft advanced boys points - runner-up
Lucy Hicks
Under4ft 8in advanced girls points - 2nd
Under 5ft advanced girls points - 3rd
Jolie Franks
Under 5ft 2in advanced girls points - runner-up
Aaron Leonard
Under 5ft advanced boys points - 1st
Under 4ft 8in advanced boys points - 2nd
Elise Ward
Over 5 ft 4 intermediate points - 1st
Jake Peppercorn
Over 5ft 4in advanced boys points - 1st
Over 70kg advanced boys light continuous - 1st
David Cairns
Over 84kg advanced mens points - 3rd
Rob Taylor
Over 79kg mens veterans points - 1st