Hicks School off to a flying start

Hicks Karate Club members who did well in the Peterborough Series. From the left are, Susan Chapple, David Cairns, Jake Peppercorn, Jamie Mersini, middle , Jolie Franks, Jazmyn Popat Evans, Brandon Popat Evans, front, Lucy Hicks, Sophie Hicks, Denas  and Taylor Popat Evans,
Hicks Karate Club members who did well in the Peterborough Series. From the left are, Susan Chapple, David Cairns, Jake Peppercorn, Jamie Mersini, middle , Jolie Franks, Jazmyn Popat Evans, Brandon Popat Evans, front, Lucy Hicks, Sophie Hicks, Denas and Taylor Popat Evans,

Members of the Hicks Karate School were in good form in the first round of the 2015 Peterborough Championship Series at Werrington Sports Centre at the weekend.

The series is the biggest open martial arts tournament in East Anglia and it also counted as a World Martial Arts Games qualifying event.

Twenty-one Hicks Karate School members made iy through to the next round of qualifying for the WMAC Great Britain team competing at the World Martial Arts Games in Norwich later in the year.

Chief instructor Andrew Hicks said: “I’m really pleased with all members of my team who stepped onto the mats to take part.

“They achieved a great set of results, proving all the hard work does pay off.

“We are looking forward to the next tournament in the series in June.”

Hicks Karate Club results:

Katie Lefreve - 1st creative kata Under 16 years

Elizabeth Carter - 2nd creative kata Under 16 years

Lucy Hicks - runner-up creative kata Under 16 years

Sophie Hicks - runner-up creative kata Under 16 years

Gillian Grundy - 1st creative kata Over 16 years

Taylor Popat Evans - 2nd boys Under 4ft 4in intermediate

Denas - runner-up boys Under 4ft 4in intermediate

Arron Leonard - runner-up boys Under 4ft 8in intermediate

Warren Bothamley - runner-up boys Under 4ft 8in intermediate

Brandon Popat Evans - 1st boys Under 4ft 8in advanced

Jolie Franks - 1st girls Under 5ft advanced

Jazmyn Popat Evans - 2nd girls Under 5ft advanced

Gemma Carter - 1st girls under 5ft 2in advanced

Elizabeth Carter - runner-up Under 5ft 2in advanced

Jake Peppercorn - 1st boys Over 5ft 4in advanced

Jamie Mersini - 2nd boys Over 5ft 4in advanced

Thomas Malkin - 3rd boys Over 5ft 4in advanced

Susan Chapple - 1st ladies Under 69kg advanced

Gillian Grundy - runner-up ladies Over 69kg intermediate/advanced

David Cairns - 1st men’s intermediate over 84kg

Stephen Reilly - 1st men’s advanced Over 85kg

Rob Taylor - 1st men’s veteran Over 69kg

David Prior - 2nd men’s veteran Over 69kg

Brandon Popat Evans - 1st boys continuous Under 35kg

Warren Bothamley - 2nd boys continuous Under 45kg

Gemma Carter - 1st girls continuous Under 55kg