Results from around the local greens

Pictured are the winners at the Ladies Pairs Open held at Gedney Hill with lady captain Nicky Weller (centre). On the left are the home winners, Kim Markillie and Chris Bennett, and on the right the best visiting pair of Bev Hapham and Wendy Revill.
Pictured are the winners at the Ladies Pairs Open held at Gedney Hill with lady captain Nicky Weller (centre). On the left are the home winners, Kim Markillie and Chris Bennett, and on the right the best visiting pair of Bev Hapham and Wendy Revill.
0
Have your say

THORNEY LAKES

Men

Midweek Medal: Division One - 1 Giovanni Rizzo 37pts; 2 Ben Templeman 35pts; 3 John Carpenter 35pts. Division Two - 1 John Smith 36pts; 2 Danny Huddlestone 34pts; 3 Clive Springham 34 pts.

Peacock Pairs: 1 Stuart Stirling/Rob Edwards 42pts; 2 Ian Booty/John Unwin 41pts; 3 Dave Whiting/Ron Needham 41pts.

Summer Texas Scramble: 1 Jim Dudley/Les Burton/Stuart Stirling/Rob Edwards 56.4pts; 2 Mark Templeman/Nick Burbridge/Ben Templeman/Pete Seymour 56.8 pts; 3 Gav Heaton/Paul Day/Ian Weller/Nigel Bunn 56.8pts.

PETERBOROUGH MILTON

Seniors

Peterborough Milton 3.5, Sleaford 4.5 (Milton names only): Terry Locks/Bob Streeton lost 1 down; Robert Lakin/George Garnish lost 3&2; Peter Parkin/Doug Lyne won 2 up; John Oughton/Wally Rushton halved; Pete Glover/Phil Collins won 5&4; Graham Beer/Ray Field won 2 up; Arthur Pitt/Tom Paddison lost 1 down; Brent Joyce/Bill Forrest lost 3&1.

Men

Club Championship: Bruce Cup (Gross) - 1 Aaron Wilkinson 75+69=144; 2 Jamie Hibbert 72+73=145; 3 Chris White 76+70=146. Craig Cup (Handicap) - 1 Aaron Wilkinson 71+65= 136; 2 Dave Fear 70+70=140; 3 Paul Armitage 69+71=140.

ELTON FURZE

Men

Roll Up Medal: 1 R. Goodale net 64; 2 G. Rice net 68.

Queen Mother Cup: 1 M. Forge 41pts; 2 R. Harry 39pts.

Ladies

Queen Mother Cup: 1 B. Stone 35pts; 2 T. Crighton 33pts.

Mixed

Elton Furze 1, Peterborough Milton 5 (Elton Furze names first): L. Randall/T. Crighton lost to N. Brown/H. Long 2&1; L. Johnson/R. Wentworth lost to D. Mankelow/W. Greenaway 4&3; O. Wentworth/P. Priston lost to K. Worth/T. Brown 2&1; M. Taylor/K. Crighton lost to P. Long/B. Banderanaike 3&2; B. Stone/T. Kane beat B. Joyce/C. Laxton 5&4; C. Skelton/D. Tansley lost to R. Laxton/E. Mankelow 3&2.

GEDNEY HILL

Men

Gedney Hill Football Club Trophy: 1 Dave Roberts 44pts; 2 Paul Purcell 43pts; 3 Adam Britton 41pts.

Seniors

John Parson Shield: 1 Neil Sargeant 41pts; 2 Bill Sharpe 40pts; 3 Paul Wood 40pts.

Ladies

Golden Oldies: 1 Kim Markillie 36pts; 2 Chris Bennett 30pts; 3 Christine Lord 27pts.

NENE PARK

Ladies

3 Ball Alliance Open: 1 Elly Toyne/Jackie Butler/ Janet Elliott (Elton Furze) 112; 2 Di Webb/Chris Rudkin/ Marilyn Smith (Elton Furze) 98; 3 Helena Banks/Ruth Rickett/ Sue Stamper (Thorney Lakes) 97; 4 Angela Kiddell/Elaine Watt/ Debbie Hemeter (Middleton Hall) 95. Nearest the pin 2nd - Stephanie Crook (Burghley Park). Nearest the pin 12th - Caron Lawson (Elton Furze).

GREETHAM VALLEY

Men

Weekend Stabelford: 1 Richard Wilson 45pts; 2 Neil Toothill 42pts; 3 Glyn Duncan 40pts; 4 Daniel Cox 40pts.

Midweek Stableford: 1 Philip Carr 40pts; 2 Nick Cunningham 40pts; 3 Don Burley 39pts; 4 Ross O’Loughlin 39pts.

Seniors

August Medal: Division Two - 1 Denis Watts net 68; 2 Frank Maguire net 69; 3 Stuart Dodd net 71.

DivisionTwo - 1 David Aldred net 67; 2 Ian Kellam net 68; 3 John Dowding net 68; 4 Ian Jarvis 68. Ladies

Medal: 1 Liz Haughton 75-5=70; 2 Sophie Beardsall net 71-1=70; 3 Ellie Haughton 77-7=70.

Midweek Stableford: 1 Bev Dolman 39pts; 2 Angela Wheeler 39pts; 3 Hayley Hunt 35pts.

Juniors

Midweek Stableford: 1 Luc Affleck 42pts; 2 Tom Haynes; 3 Joseph Sargood; 4 Wilby Toothill.