Results from around the local greens

Pictured is a team from Gedney Hill Golf Club who won the Claret Jug at St Neots Golf Club's Captain's Charity Am-Am.  From the left are Kim Markillie, Jacqui Rust, St Neots captain Richard Dean, Colin Rust and Nick Markillie.
Pictured is a team from Gedney Hill Golf Club who won the Claret Jug at St Neots Golf Club's Captain's Charity Am-Am. From the left are Kim Markillie, Jacqui Rust, St Neots captain Richard Dean, Colin Rust and Nick Markillie.

PETERBOROUGH MILTON

Seniors

Martin Bains Seniors Championship Final: 1 Stuart MacKenzie net 68 net; 2 Robert Lakin net 70; 3 Jim Wales net 71.

Spalding 6.5, Peterborough Milton 1.5 (Milton names first): Terry Locks/Peter Glover lost to Tony Holbrook/Roger Davey 3&2; Robert Lakin/Alan Codling lost to John Camm/John Beba 6&5; Bob Streeton/Tony Wood halved with Shaun Gibson/Bernard Herbery; Jim Millar/Terry Patrick lost to Peter Julian/Dennis Farnsworth 7&6; Mick McKendrick/Steve Moule lost to Phil Thorold/John Stanford 5&3; Graham Beer /Tony Huggins lost to Barrie Hutson/Jim Dobson 2&1; Colin Phillips/Geoff Dunmore lost to Bill Creasey/John Tilling 3&1; Phil Collins/Doug Lyne beat Ray Andrew/Ron Rolfe 2&1.

Ladies

Club Championship: Gross Claret Jug - 1 Ros Cuthbert 84+77=161; 2 Georgina Dunn 81+81=162. Net Gemmi Cup: 1 Chris Hunt 64+79=143; 2 Ros Cuthbert 76+69=145. Best net AM Chris Hunt 64; Best Net PM Ros Cuthbert 69

THORNEY LAKES

Men

Monthly Medal: Division One - 1 Nigel Bunn 80-9=71; 2 Ian Weller 83-10=73; 3 Chris Rippon 80-7=73. Division Two - 1 Russ Harris 88-17=71; 2 Andre Pringle 88-16=72; 3 Chris Waller 89-16=73. Division Three - 1 Dave Gibson 81-18=63; 2 Reg Boot 91-19=72; 3 Barney Shales 96-23=73.

GEDNEY HILL

Men

Professional’s Open: 1 Stuart Turnell 42pts; 2 Neale Venters 40pts; 3 Pete Orbine 39pts.

Strawberry Cup: 1 Matt Dolby net 60; 2 Steve Horton net 65; 3 Chris Blakey net 66.

Seniors

Club Championship: 1 John George net 70; 2 Paul Wood net 72; 3 Rob Newns net 72.

Ladies

Shop Trophy: 1 Marilyn Sayer net 76; 2 Nicky Weller net 77; 3 Chris Bennett net 79.

GREETHAM VALLEY

Mixed

Sheila Douty Trophy, pairs betterball: 1 Peter Wood/Lizzie Taylor 48pts; 2 Chris Howe/Heather Morgan 43pts; 3 George and Sue Brand 43pts; 4 John Sparks/Lesley Young 43pts.

Seniors

Jubilee Trophy: 1 Joe Ball +4; 2 Mike Guy +4; 3 Fred Want +3; 4 Kevin Hoines +3; 5 Bill Kirton +3.

ELTON FURZE

Men

Invitation Day: 1 J. Hibbert/S. O’Conner 64pts; 2 A. Scott/J. Scott 59pts.

Roll Up Medal: 1 G. Starkey 66; 2 J. Summerfield 67; 3 M. Forge 68.

Midweek Medal: 1 P. Nuttall 69; 2 A. Scott 70.

Paul Mountier Championship: 1 P. Burgess 68; 2 R. Goodale 69.

Cambridge Evening News Foursomes: 1. M. Nkana/ A. Young 64.5; 2 S. Albutt/N. Errington 71.

Ladies

Midweek Medal: 1 J. Martin 72; 2 D. Franklin 73.

Seniors

Strokeplay Championship: 1 G. Walters 140; 2 D. Hand 143. Best gross - 1 B. Odedra 146.

Mixed

Elton Furze 4.5, Greetham Valley 1.5 (Elton Furze names first): L. Johnson/C. Bayliss beat S. Ellis/M. Fish 2&1; B. Stone/L. Randall halved with J. Friend/C. Ellis; M. Steel/G. Bolden beat H. Woodley/I. Taylor 1 up; A. Keen/F. Mullinger beat G. Sellars/J. Ablett 2&1; C. Myhill/S. Keen beat P. Jamison/N. Sellars 4&2; S. Dibble/P. Bolden lost to F. Taylor/B. Skinner 2 down.