Latest results from around the local greens

Cathy Steele won at Greetham.
Cathy Steele won at Greetham.

THORNEY LAKES

Juniors

Mid Term Cup: 1 Ben Templeman 74-6=68; 2 Thomas Holman 108-37=71; 3 Tommy Johnson 114-36=78.

Men

Medal: Division One - 1 Dave Buckle 79-10=69; 2 Alan Buckby 84-12=72; 3 Paul Pamphillon 83-10=73. Division Two - 1 Gary Kew 87-15=72; 2 Dave Lamb 90-15=75; 3 Chris Waller 90-15=72. Division Three - 1 Paul Rawlings 88-19=69; 2 Malc Wiles 92-20=72; 3 Sean Briant (99-25=74).

Mixed

Husband & Wife Cup: 1 Paul & Tracey Hydes 39pts; 2 Alan & Dianne Willis 37pts; 3 Lee & Roxy Jones 35pts.

PETERBOROUGH MILTON

Seniors

Over 60s Open: 1 Ken Bonser/Paul Daffern (Market Harborough) 43pts; 2 Chris Marley/John Drake (Knebworth) 42pts; 3 Barry Stone/Allen Spiers (Stoke Albany) 41pts; 4 Jim Weston /Alan Weston (Milton/Ramsey) 39pts; 5 Derek Mankelow/Tom Edwards (Milton) 37pts.

Peterborough Milton 4.5, Scraptoft 3.5 (Peterborough Milton names only): Terry Locks/Keith Benson won 6&5; Mick McKendrick/George Garnish won 4&3; Jim Pendreigh/Graham Goodall lost 2&1; Pete Glover/Bill Forrest lost 6&4; Steve Moule/Terry Patrick lost 5&4; Sut Panchi/Tony Huggins won 2&1; Graham Beer/John Oughton halved; Brent Joyce/Stuart MacKenzie won 2&1.

Ladies

Weekend May Medal: 1 Thalia Martin 78; 2 Ros Cuthbert 79.

Weekday May Medal: 1 Linda Gill 75; 2 Joycelyn Faris 76pts.

Rose Salver(Three Club Competition): 1 Marion Cox 32pts; 2 Kim Pateman 31pts.

Weekend Ping fourball betterball: 1 Linda Gill/Sandra Juggins 36pts; 2 Bernice Bandaranaike/ Sue Hennigan 36pts.

Weekday Ping fourball betterball: 1 Helen Long/Angela Boxall 37pts; 2 Carol Dunn/Georgina Dunn 36pts.

Ladies Invitation Day: 1 Helen Long/Melanie Steele 43pts; 2 Carol Dunn/Olive Goodison 43pts; 3 Linda Gill/Angela Wheeler 42pts. Nearest the pin 9th hole - Sylvia Kinder; Nearest the pin 16th hole - Linda Gill.

Men

June Medal/Coltman Salvers: Division One - 1 Martin Herson 72-3=69; 2 Mohammed-Reza Bande-Ali 74-2=72; 3 Chris Savage 75-3=72. Division Two - 1 Dougie Hill 79-7=72; 2 Gordon Varley 83-10=73; 3 Neil Bunn 84-10=74. Division Three - 1 Paul Pateman 87-19=68; 2 Samuel Ludlow 85-14=71; 3 Steve Wilcockson 86-13=73. Division Four - 1 Trevor Edwards 96-23=73; 2 Sanjay Rajani 104-28=76: 3 3rd Jacob Williams 97-20=77.

GEDNEY HILL

Men

June Medal: 1 Adam Britton net 64; 2 Craig Johnson net 65; 3 Chris Davies net 66.

Seniors

June Medal: Division One - 1 Bob Townsend net 70; 2 Rob Newns net 72; 3 Neil Sargent net 73. Division Two - 1 Tom Melvin net 69; 2 Noel Delaney net 75; 3 Len Kempster net 76. Division Three - 1 Paul Wood net 73; 2 G. Dark net 79; 3 Ron Walpole net 82.

Ladies

June Medal: 1 Maggie Bingham net 78; 2 Janet Davis net 78; 3 Kim Markillie net 81.

ELTON FURZE

Men

Derek Burridge Cup, Elton Furze 3, Ely 2 (Elton Furze names only): 1 R. Stone/T. Kane won 3&2; B. Draper/A. Young lost 6&5; M. Nkana/S. May won 1 up; S. Keen/D. Tansley won 4&3; J. Harris/R. Hall lost 2&1.

Roll Up Medal: 1 S. Fraser net 63; 2 L. Bakermault net 69.

June Medal: Division One - 1 S. Furzeland net 68; 2 J. Peck net 68. Division Two - 1 N. Errington net 67; 2 A. Ainsworth net 70; Division Three - 1 G. Jackson net 67; 2 R . Boyd net 71.

Ladies

Mid week Medal: 1 S. Ivens net 71; 2 J. Walters net 74.

June Medal: 1 S. Pawson net 70; 2 O. Wentworth net 73.

Seniors

Texas Scramble: 1 Tugwell/Pike/Cook 64.5; 2 Singer/Slaney/Mitchell 66; 3 Newborough/Mawson/Dinsdale 67.

GREETHAM VALLEY

Ladies

Greetham Valley 4, Burghley Park 1, Mail On Sunday (Greetham Valley names first): Gilly Grant beat Kay Hircock 2&1; Pat Jamieson beat Anne Hughes 4&3; Sheila Douty beat Gill Bedford 3&1; Ellie Haughton beat Jan Devlin 6&5; Liz Haughton lost to Hanna Vaughan 2&1.

June Medal: 1 Cathy Steele net 70; 2 Sheila Douty net 71; 3 Izzy Haughton net 75; 4 Nicola Toon net 75; 5 Ellie Haughton net 75.

Men

June Midweek Medal: 1 Joe Gourley 88-21=67; 2 Richard Wilson 76-9=67; 3 Alan Bennett 78-9=69.

June Medal: Division One - 1 Paul Clegg 74-6=68; 2 George Grant 77-9=68; 3 Ryan Tarrant 71-2=69. Division Two - 1 Steve Taylor 82-16=66; 2 Kian Pearce 90-23=67; 3 Ross O’Loughlin 87-18=69; 4 Tim Brown 87-18=69.

Seniors

Stableford: 1 Brian Edwards 41pts; 2 Ian Kellham 39pts; 3 Steve Taylor 39pts; 4 Chris Dawson 39pts.