GOLF: Hot Cole is Northants senior champion

A total of �1,617 was raised for the charity CALM (Campaign Against Living Miserably) when Gedney Hill Golf Club held their joint Captains Day.  Pictured at the event are from the left Charles Britton (owner), Colin Rust (club captain), Colins grand-daughter Tylia and Lynn Exley (lady captain). Tylia had already raised over �600 by doing a parachute jump.
A total of �1,617 was raised for the charity CALM (Campaign Against Living Miserably) when Gedney Hill Golf Club held their joint Captains Day. Pictured at the event are from the left Charles Britton (owner), Colin Rust (club captain), Colins grand-daughter Tylia and Lynn Exley (lady captain). Tylia had already raised over �600 by doing a parachute jump.

Peterborough Milton enjoyed a great deal of success at the Northants Senior Championship at Collingtree Park.

Star of the show was Richard Cole, who produced a magnificent three-under-par back nine to take the individual honours with a round of 74.

Cole, who plays off scratch, finished three shots clear of Alistair Heslop (Whittlebury Park) with another Milton man, Ian Kerr, third on 79.

Milton cleaned up in the team stakes.

They won the best gross team event thanks to the efforts of Cole, Kerr and Ted Dunn (84) and the same trio also had the best net team score of 232 made up by Cole’s 74, Kerr’s 77 and Dunn’s 81.

MILTON LADIES

A most enjoyable day was had by all ladies who participated in the annual Lady Captain’s Day event at Peterborough Milton.

Over £400 was raised on the day for the Sue Ryder Hospice.

The winner of the Captain’s Prize was Karen Trevor with 37 points and she was also the winner of the Red Division plus the Bird Salver.

RESULTS

Peterborough

Milton

Men

Midweek Medal: Division One - 1 Tom Edwards 78-7=71, 2 Sanjay Nithiyalingham 75=3=72, 3 Alex Salam 79-6=73; Division Two - 1 Steven Laud 83-12=71, 2 Ben Meadows 87-14=73, 3 Richard Barrett 87-14=73; Division Three - 1 Benjamin Baker 90-22=68, 2 Paul Fredericks 89-17=72, 3 Martin Redman 95-22=73.

Seniors

Martin Bains qualifier: 1 Patrick Garner 38pts, 2 Graham Key 37, 3 Ted Dunn 37, 4 Bob Wilkinson 36, 5 Michael Stevenson 36, 6 Tom Bowden 36.

Ladies

Lady Captain’s Day Competition: Division One - 1 Karen Trevor 37pts; 2 Elaine Mankelow 35pts; 3 Christine Hunt 35pts. Division Two - 1 Janette Hill 37pts; 2 Janet Seconde 35pts; 3 Christine Goodall 35pts. Division Three - 1 Christine Macleod 31pts; 2 Gill Oughton 30pts; 3 Pauline Peploe 23pts.

Vets Salver: 1 Christine Patrick 72pts; 2 Karen Trevor 72pts.

Summer Am-Am: 1 Chris Cook/Drina Tezza/Katie Finn/Denise Waldron 88; 2 Lynn Lambert/Di McDonnell/Lesley Ellis/Margaret Beckley 87; 3 Tracy Martin/Mandy Roberts/Suzanne Silvester/Christine Gore 86; 4 Diane Cayton/Chris Barnes/Claire Ferrall/Marilyn Marriot 85.

NENE PARK

Ladies

Peggy Hopkins Salver (9 hole comp for 30-36 h’caps): 1 Mary Palmer 22 pts; 2 Anne Curwen 20 pts; 3 Pat Chadwick 17pts .

Men

Daily Mail Qualifier: 1 Lucas Bickers/Dan Clarke 63.5; 2 Corey Dann/ Kallon Rawlings 67; 3 Stuart Randall/ Iain Caville 71.

Seniors

July Medal: 1 Philip Herbert net 66; 2 Adrian Ennett net 67; 3 Martin Willment net 67.

ELTON FURZE

Ladies

Summer Knockout: 1 Karin Henderson; 2 Anita Cordrey.

July Medal: 1 E. Toyne 71; 2 H. Bayliss 74.

Elton Furze 4, Nene Park Ladies 0 (Elton Furze names first): S. Dibble/T. Crighton beat J. Faris/P. Cox 7&6; B. Stone/E. Toyne beat M. Watson/C. Hunt 4&2; D. Franklin/J. Ross beat M. Davey/J. Fisher 7&5; M. Smith/J. Butler beat A. Hawkins/R. Core 5&4.

Seniors

Stableford: Division One - 1 P. Reynolds 39pts; 2 S. Bullimore 36pts. Division Two - 1 F. Mullinger 36pts; 2 W Livingstone 36pts. Division Three - 1 B Haite 38pts; 2 J. Jones 35.

Men

July Medal: Division One - 1 R. Moisey 63; 2 S. Nicholls 67. Division Two - 1 R. McCandless 65; 2 S. Hedges 66. Division Three - 1 M. Kohter 69; 2 P. Kelly 69.

GREETHAM

VALLEY

Men

Midweek Stableford: 1 Greg Dobbs 40pts; 2 Darren Want 39pts; 3 Chris Steele 39pts.

Beryl Crossland Memorial Trophy: 1 Gary Coaten 47pts; 2 Joe Sargood 46pts; 3 Winston

Childs 45pts.

Ladies

Beryl Crossland Memorial Trophy: 1 Susie Ellis 42pts; 2 Izzy Haughton 40pts; 3 Lesley Young 39pts.

Midweek Medal: 1 Izzy Haughton net 68; 2 Annie McCulloch net 71; 3 Liz Haughton net 73.

Nine-hole qualifier: 1 Julia Thirlwell 18pts.

Seniors

Captain’s Day Competition: 1 Fred Want 65.

GEDNEY HILL

Men

Captain’s Day: 1 David Lord 39pts; 2 Roy Bennett 39pts; 3 Andy Brereton 39pts.

President’s Day: 1 Chris Blakey 41pts; 2 Kieron Higgs 40pts; 3 Steve Coe 39pts.

Seniors

Gedney Hill 6, Sudbrook Moor 0 (Gedney Hill names only): Wally Lawes/Bill Sharpe won 5&4; David Lord/Neil Sargeant won 6&5; John Venters/Bob Townsend won 5&4; Bill Smith/Keith Cooper won 7&6; John George/Greg Walsh won 4&2; Carol Plume/Keith Lawrence won 5&3.

Ladies

Captain’s Day: 1 Ann Chick 34pts; 2 Nicky Weller 32pts; 3 Roz Upton 30pts.

President’s Day: 1 Lynn Exley 37pts; 2 Marilyn Sayer 36pts; 3 Ann Chick 35pts.