GOLF: Gedney Hill and Nene Park in national finals

The Daniel Markillie Memorial Day at Gedney Hill raised �3,700 for charity.  Overall winner was Andy Brereton  with 45 points. Ladies winner was Roz Upton (39pts).  Pictured are organisers Nick and Kim Markillie.
The Daniel Markillie Memorial Day at Gedney Hill raised �3,700 for charity. Overall winner was Andy Brereton with 45 points. Ladies winner was Roz Upton (39pts). Pictured are organisers Nick and Kim Markillie.
0
Have your say

Gedney Hill and Nene Park golf clubs have this week seen teams reach national finals.

A team from Gedney Hill comprising Colin Rust, Jacqui Rust, Jim Starbuck and Lynn Exley came third with 80 points in the regional round of the England Golf Team Championship held at Lingdale Golf Club, Leicestershire.

That qualified them entry to the Grand Final to be held at Frilford Heath Golf Club, Oxfordshire on Monday 8 August 2016.

A Nene Park junior team of Lucas Bicker, Dan Clark and Kallon Rawlins won the 2015 CAGU Junior Champion Club Tournament with a score of 77 points and Clark also came second with 44 points in the individual competition.

As a result, the team will be off to Frilford Heath later in the year to play in the national finals.

It was the first time Nene Park had entered a junior competition.

RESULTS ROUND-UP

PETERBOROUGH MILTON

Men

Midweek Medal: Division One - 1 Ian Wicks 70-1=69; 2 Mark Phillips 70-1=69; 3 Jay Noye 72-3=69. Division Two - 1 Phil Clark 88-13=75; 2 Rob Kitchen 91-15=76; 3 Leo McCormick 92-15=77. Division Three - 1 Bob Stout 94-19=75; 2 Paul Sproat 97-20=77; 3 Sut Panchi 98-20=78.

Ladies

Hamer Trophy: 1 Ann Nicholls 37pts; 2 Carol Dunn 33pts.

Grannie Trophy: 1 Karen Trevor 35pts; 2 Sylvia Kinder 34pts.

Ping Fourball Betterball: 1 Angela Boxall/Chris Hunt 41pts; 2 Helen Long/Joyceline Faris 40pts

ELTON FURZE

Men

Jock Stewart Cup, Elton Furze 2 Orton Meadows 1 (Elton Furze names first): G. Walters/A. Randall lost to B. Tyler/O. Tyler 2&1; B. Draper/.P Mann beat B. Orgill/J. Borrett 2&1; D. Clark/L. Randall beat K. Hawkins/N. Thomas 3&2.

Midweek Medal: 1. S. Nicholls 66; 2 R. Baker 68.

Ladies

Ping Qualifier: 1 K. Henderson/T. Crighton 42pts; 2 L. Johnson/S. Pawson 38pts.

Mixed

Elton Furze 4, Ramsey 2 (Elton Furze names first): S. Dibble/D. Smith beat S. Kjenstad/C. Craven 1up; M. Smith/T. Toyne lost to S. Bentham/M. Thurmott 2&1; J. Ross/T. Kane lost to L. Mills-Cripps/H. Cameron. 3&1; E. Toyne/K. Crighton beat G. Cameron/G. Cripps 5&3; T. Crighton/P. Bolden beat N. Smith/D. Humpheries 1 up; M. Taylor//D. Cliffton beat M. Mills/G. Smith 3&2.

Seniors

Strokeplay: Division One - 1 D. Rothwell 73; 2 S. Bullimore 74. Division Two - 1 J. Dewis 75; 2 R. Hall 76. Division Three - 1 F. Barber 71; 2 R. Tugwell 76.

Elton Furze 5, Peterborough Milton 3 (Elton Furze names first): D. Tansley/N. Bason lost to R. Lakin/D. Norris 2&1; M. Lawson/P. Underwood halved with K. Benson/D. Lyne; R. Watts/H. Davenport lost to M. McKendrick/S. Moule 1 down; D. West/G. Delaney beat T. Moon/S. McKenzie 2&1; O. Vadwa/F. Smith halved with R. Chowings/S. Panchi; B. Haite/M. Penfold beat B. Joyce/P. Parkin 1 up; J. Dewis/R. Hill beat G. Goodall/T. Huggins 2&1; J. Goodeson/R. Mayhew beat J. Oughton/M. Goodall 1 up.

GEDNEY HILL

Men

May Medal: 1 Andy Davies net 65; 2 Tom Penning net 66; 3 Bill Sharpe net 67.

Clarke Steel Trophy: 1 Keith Lawrence net 66; 2 Pete Vinter net 68; 3 Barry Hircock net 68.

Ladies

May Cup: 1 Lynn Exley 31pts; 2 Chris Bennett 29pts; 3 Jenny Venters 25pts.

Mark Pool Rose Bowl: 1 Lynn Exley 38pts; 2 Nicky Weller 34pts; 3 Jacqui Rust 29pts.

GREETHAM VALLEY

Ladies

Pat Holloway Trophy: 1 Ellie Haughton 39pts; 2 Fay Taylor 39pts; 3 Isabel Haughton 38pts.

Men

Weekend Stableford: 1 Derek Coombes 37pts; 2 Greg Dobbs 36pts; 3 Sean Denholm 36pts.

Midweek Stableford: 1 Mick Hunt 41pts; 2 Ben Easson 38pts; 3 Leon Wyche 38pts.

NENE PARK

Ladies

Lombard Trophy: 1 Margaret Seed 38pts; 2 Doris Sissons 34pts; 3 Anne Curwen 32pts.

Men

Orton Meadows New Summer League Round Two: 1 Philip Norman 42pts; 2 Chris Hewitt 39pts; 3 Paul Farnham 37pts

Nine-Hole Summer League Round Two: 1 Daniel Seal net 33; 2 Iain Caville net 35; 3 Neil Crees net 36.