Brown makes the top five in East PGA event

Golf news and results from the Peterborough Telegraph - peterboroughtoday.co.uk/sport

Golf news and results from the Peterborough Telegraph - peterboroughtoday.co.uk/sport

0
Have your say

Orton Meadows professional Stuart Brown shot a two-under-par 71 to finish fifth in the Marston’s Beer Head Professionals Championship at Brocket Hall.

Brown was three-under after just seven holes of the Palmerston Course but suffered a double-bogey blip at the eighth.

He strengthened his position by making a three at the par-four 11th hole and then traded a couple of bogies for birdies over the remaining seven holes to finish four shots off the lead.

That belonged to PGA in England (East) 2014 Order of Merit winner Jason Levermore, who topped a field of 58 players after carding seven birdies and an eagle.

HOLE-IN-ONE

Crowland golfer John Elliott (67) scored a hole-in-one with a seven-iron on the 173-yard, par-three eighth at Tydd St Giles Golf Club.

PETERBOROUGH MILTON

Men

Over 50s Open Am-Am: 1 Graham Marshall/Pep Liguori/Joe Maddalo/Alan Soper (Peterborough Milton) 73pts; 2 Paul Glossop/Steve Knight/Ian Smith/Bill Agnew (Peterborough Milton) 72pts; 3 Jim Pagan/Geoff Dyson/Tom Edwards/Ian Kerr (Peterborough Milton) 71pts; 4 John Knight/Gary Lippett/Bruce Pell/Steve Townsend (Burghley Park & Peterborough Milton) 70pts. Nearest the Pins - 2nd Steve Davies (PMGC); 9th John Davey (Brampton Park); 11th Barry Stone (Stoke Albany); 16th Bill Agnew (PMGC); Longest Drive - 14th Nick Scrimshaw (Sutton Bridge).

Midweek Medal: DivisionOne - 1 Aaron Wilkinson 75-5=70; 2 Ian Kerr 75-3=72; 3 Adrian Randall 79-6=73. Division Two - 1 Matthew Reed 87-15=72; 2 Paul Waterfield 85-12=73; 3 Jim Pendreigh 90-14=76. Division Three - 1 Mark Forge 88-18=70; 2 John Miller 97-21=76; 3 Colin Haynes 102-26=76.

Seniors

Peterborough Milton 4.5, Burghley Park 3.5 (Milton names first): Terry Locks/Tony Wood halved with David Porteous/Roland Davies; Robert Lakin/Tony Huggins halved with Gerry Clarke/Jim Clarke; Peter White/Wally Rushton lost to David Fovargue/Dennis Wildman 3&2; Keith Benson/Colin Phillips beat Chris Pilgrim/Brian Plowright 2&1; Pete Glover/Peter Addison beat Rod Wright/Brian Tunnicliffe 6&4; Bill Forrest/Terry Patrick beat David Devlin/Mike Wright 4&3; Jonh Oughton/Malcolm Wakefield lost to Maurice Egglestone/Peter Hickman 1 down; Terry Moon/Artur Pitt halved with Chris Sheffield/Kelvyn Tow.

ELTON FURZE

Men

Daily Mail Foursomes third round: L. Richardson/L. Blewett (Elton Furze) beat A. Izod/P. Glossop (Peterborough Milton) 4&3.

Elton Furze 4, Ramsey 2 (Elton Furze names first): L. Randall/R. Stone lost to I. Cornthwite/S. Mucklin 6&4; M. Nkana/L. Richardson beat C. Craven/D. Youles 2&1; M. Doody/M. Oxenham beat S. Bradley/A. Hulatt 7&5; P. Priston/D. Cliffton beat M. Thurmott/C. Thurmott 5&4; K. Daunt/G. Starkey lost to P. Murfitt/P. Welham 2&1; B. Draper/S. Keen beat A. Daly/J. Dixon 4&3.

May Medal: Division One - 1 A. Randall net 68; 2 A. Brown net 73. Division Two - 1 A. Ainsworth net 66; 2 D. Smith net 70. Division Three - 1 J. Barnes net 71; 2 T. Hunter net 72.

Ladies

May Medal: 1 A. Keen net 72; 2 C. Myhill net 75.

Seniors

Texas Scramble: 1 Bullamore/Morris/Freeborough 67.1; 2 Leakey/Rothwell/Jones 67.4; 3 Wells/Jones/Tansley 69.4.

GREETHAM VALLEY

Men

Colin Easson Motors Stableford: 1 Jamie Herbert 42pts; 2 Steve Bennoson 41pts; 3 Jason Lindsay 39pts; 4 Chris Tapsell 39pts; 5 Peter Smith 39pts.

Midweek medal: 1 Graham Smith 76-5=71; 2 Jon Herbert 80-9=71; 3 Russell Holden net 72; 4 David Copley net 72.

Ladies

Colin Easson Motors Stableford: 1 Sally Bowker 35pts; 2 Jackie Friend 35pts; 3 Nicola Toon 34pts.

Midweek medal: 1 Angela Wheeler net 74; 2 Irene Barstow net 81; 3 Julia Thirlwell net 81.

Junior

Colin Easson Motors Stableford: 1 Ellie Haughton 33pts; 2 Winston Childs 33pts.

Seniors

Bogey: 1 David Wallace/ Keith Godwin +6; 2 David Kirtland/ Nick Lawson +5; 3 David Aldred/Ken Stewart +5.

Stableford qualifier: 1 Rod Wells 45pts; 2 Neil Bradbury 40pts; 3 Frank McGuire 39pts; 4 Tim Lee 39pts.

NENE PARK

Men

Golf Repairs Trophy: 1 Daniel Seal; 2 Mick Marot; 3 Jamie Homewood.

Ladies

Kerridge Cup: 1 Ann Hawkins net 65; 2 Barbara Bird net 73; 3 Vanessa Morris net 73.