Banham on cloud nine at Elton Furze

Jamie Herbert won the midweek medal at Greetham Vallley.
Jamie Herbert won the midweek medal at Greetham Vallley.
0
Have your say

Alex Banham made it nine wins on the trot in the ladies club championship at Elton Furze.

The Northants county player, who plays off two, finished the 36-hole competition with a score of 153 after firing rounds of 79 and 74. And that was an incredible 35 shots clear of the runner-up.

Peterborough Milton

Men

Midweek Medal: Division One - 1 Dominic Ralfs 72-2=70; 2 Matthew Reed 80-10=70; 3 Chris Savage 73-0=73. Division Two - 1 Micky Greenaway 88-15=73; 2 Phil Clark 88-13=75; 3 Derek Mankelow 93-13=80. Division Three - 1 Benjamin Baker 92-23=69; 2 Conor Brennan 100-23=77; 3 David Mitchell 102-19=83.

Seniors

Past Senior Captains Trophy: 1 Colin Phillips 38pts; 2 Pete Glover 35pts; 3 Terry Patrick 31pts.

Peterborough Milton 4½, Belton Park 3½ (Milton names only): Rob Lakin/John Harlock halved; Mike Williamson/Steve Moule halved; George Garnish/Tony Dyer halved; Malcolm Wakefield/David Rager lost 3&2; Pete Glover/Don McFarlane won 9&8; Keith Benson/Mike Goodall lost 2&1; Peter Parkin/Sut Panchi won 3&2; Brent Joyce/Graham Goodall won 2&1.

ELTON FURZE

Men

Midweek Medal: 1 R. Baker 68; 2 B. Fletcher 69

Elton Furze 4 , Rutland County 2 (Elton Furze names first): D. Smith/D. Burns lost to D. Palmer/D. Waddell 5&4; J. Middleton/K. Daunt beat R. Collins/O. Huckley 2&1; T. Carlton/T. Brookfield lost to P. Siciliono/E. Cooper 2 down; F. Wilson/R. Sparling beat K. Moxham/M. Clark 1 up; G. Starkey/G. Jackson beat M. Gatehouse/M. Branson 2 up; B. Draper/T. Kane beat J. Spinlane/R. Parker 1 up.

Seniors

Elton Furze 3½, Old Nene 4½ (Elton Furze names first): D. Tansley/J. Dewis halved with L. Clark/W. Smith; G. Blagden/R. Hill lost to E. Cave/K. Wiltshire 1 down; A. Turner/F. Mullinger beat D. Philpotts/B. Gibbs 4&2; G. Walters/S. Cook lost to D. Ward/G. Manderley 5&4; F. Smith/G. Leitch beat M. Ambrose/G. Carrington 2 up; P. Underwood/A. Blagden lost to P. Groves/B. Groves 2&1; M. Penfold/J. Leitch lost to C. Webster/A. Francis 3&2; G. Sammy/R. Mayhew beat R. Dolby/A. Francis 1 up.

Ladies

Club Championship: Club Champion - 1 A. Banham 79+74=153; 2 K. Henderson 99+89=188. Net winner - 1 H. Bayliss 74+73=147; 2 A. Banham 77+72=149.

Dots Jubilee (27 holes): 1 C. Rudkin 119; 2 M. Martinsen 121.

GREETHAM VALLEY

Men

Midweek Medal: 1 Jamie Herbert net 65; 2 Leon Wyche net 69; 3 Jon Herbert 83-13=70.

Stableford: 1 Kian Pearce 41pts, 2 Graham Stenson 39pts; 3 Tim Brown 39pts.

Ladies

Landrover Trophy: 1 Bev Dolman 34pts; 2 Jackie Friend 32pts; 3 Bryony Batch 32pts; 4 Susie Ellis 30pts.

Seniors

Veterans Cup: 1 Frank Macguire 31pts; 2 Frank Hinch 30pts; 3 Barry Shaw 30pts.

NENE PARK

Seniors

Nene Park 3½ , Meridian 2½ (Nene Park names only): Peter Cudbertson/Martin Gee lost 7&5; Dudley van Kerro/Ray Palmer won 6&5; Barry Orgill/Carson Steptoe lost 2&1; Colin Bagley/John Brown halved; Brian Oliphant/Mike Wilson won 3&2; Nigel Taylor/Roger Harris won 1 up.

Ladies

Peugeot Coronation Foursomes: 1 Marwyn Watson/Joyce Fisher 38pts; 2 Karen Martins/Angela Nichol 32pts; 3 Cathy Hunt/Tae Gooding 32pts.

Lombard Trophy: 1 Margaret Seed 38pts; 2 Doris Sissons 34pts; 3 Anne Curwen 32pts.

Monthly Medal: 1 Catherine Hunt net 65; 2 Jocelyn Faris net 71; 3 Val Jacobs net 74.

Nene Park ½ , Priors Hall 3½ (Nenen Park names only): Jocelyn Faris/Di Webb lost 7&5; Marwyn Watson/Joyce Fisher lost 5&3; Myra Landsburgh/Gill Hill lost 4&3; Maggie Davey/Vanessa Morris halved.

Men

Hereward Trophies Trophy: 1 Philip Norman 45pts; 2 Mark Lenton 41pts; 3 Ian Phillips 40pts.

Mixed

Nene Park 4½, Toft 1½ (Nene Park names only): Jocelyn Faris/Chris Naylor lost 3&1; Vanessa & Bob Morris won 1 up; Karen Martins /Gary Geddis won 4&2; Suzanne & Nigel Jones halved; Pam & Charlie Cox won 4&3; Tae Gooding/Peter Cudbertson won 2 up.