A good news week for Haynes

Tom Haynes.

Tom Haynes.

0
Have your say

It’s been a great week for Greetham Valley junior captain Tom Haynes.

In the club’s popular Easter Pairs competition he teamed up with Harry Sargood to win on Good Friday with a terrific score of 49 points.

Nene Park's three captains are, from the left, Peter Cudbertson (Seniors), Jocelyn Faris (Ladies) and Chris Naylor (Club Captain).

Nene Park's three captains are, from the left, Peter Cudbertson (Seniors), Jocelyn Faris (Ladies) and Chris Naylor (Club Captain).

And that came hot on the heels of another victory in the Captain’s Awayday Competition at Staverton near Daventry with a score of 42 points.

Nene Park’s Captain’s Drive-In took place at the weekend and despite a cool and very windy day the Drive-In competition was very well supported. The format was a nine-hole yellow ball stableford and the winners with 58 points were Mike Wilson, Leslie Stimson and Ivor Knighton followed by George and Jenny Walters and David French with 56 points and Kallon Rawlings, Lucas Bickers and Corey Dann with 55 points.

PETERBOROUGH MILTON

Seniors/Ladies

Greensomes Competition: 1 Les Newbold/Pauline Peploe 44pts; 2 Ted Dunn/Christine Patrick 42pts; 3 Russell Laxton/Sandra Stout 41pts; 4 Ron Pearson/Marion Cox 41pts; 5 John Harlock/Patsy Scott 41pts.

Mixed

Easter Mixed Greensomes: 1 Russell Laxton/Christine Laxton 40pts; 2 Dougie Hill/Janette Hill 38pts; 3 Ron Pearson/Roz Pearson 33pts.

Ladies

Coronation Trophy Medal Qualifier: 1 Karen Trevor 71; 2 Phil Cook 71.

Spring Am-Am: 1 Carol Dunn/Carole Peck/C. Laxton/Ella Reed 90pts; 2 Karen Trevor/Elaine Mankelow/Alison Berry/Sandra Stout 89pts; 3 Ann Nicholls/Bernice Bandaranaike/Irene Garnish/Barbara Skeet 89pts.

GEDNEY HILL

Men

March Medal: 1 Chris Hum net 65; 2 David Lord net 67; 3 Roy Bennett net 68.

Roy Britton Memorial: 1 Andy Brereton 41pts; 2 Steve Coe 40pts; 3 Colin Rust 38pts.

Mushroom Shield: 1 Roy Bennett net 62; 2nd Adam Britton net 66; 3 Rob Newns net 66.

Seniors

March Medal: Category 1 - 1 Rob Newns net 68; 2 Eric Cowles net 69. Category 2 - 1 Pete Orbine net 68; 2 John Venters net 75; Category 3 - 1 Paul Wood net 80; 2 Graham Dark net 80; 3 Mick Bliss net 80.

Ladies

March Medal: 1 Lynn Exley net 85; 2 Maggie Bingham net 89.

Ladies Trials: 1 Lynn Exley 33pts; 2 Maggie Bingham 24pts; 3 Janet Davis 20pts.

Ruby Pell: 1 Nicky Weller 27pts; 2 Lynn Exley 26pts; 3 Maggie Bingham 25pts.

GREETHAM VALLEY

Men

Easter Pairs Betterball, Good Friday: 1 Tom Haynes/Harry Sargood 49pts; 2 Chris Ellis/Sam McCall 47pts; 3 Bernard Bell/Ken Mason 46pts; 4 Jim Wheeler/Geoff Woolley 46pts.

Easter Pairs Betterball, Saturday: 1 Brian McInerney/John Holroyd 44pts; 2 Graham Smith/Chris Wheatland 44pts; 3 Sam McCall/ Nick Cunnington 42pts.

Captain’s Awayday competition (Staverton): 1 Tom Haynes 42pts; 2 Martin Thwaites 42pts; 3 Paul Jenkinson 38pts; 4 Sam McCall 37pts.

Ladies

Pairs competition: 1 Susie Ellis/Fay Taylor 40pts; 2 Ellie and Izzy Haughton 40pts; 3 Liz Taylor/Nicola Toon 38pts.

NENE PARK

Ladies

Ladies 9-Hole League: 1 Jocelyn Faris 15pts; 2 Anne Curwen 14pts; 3 Carol Alban 14pts.

Gold Bell 3 Club Competition: 1 Anne Curwen 35pts; 2 Rebecca Core 33pts; 3 Susan Hansen 33pts.

ELTON FURZE

Ladies

Midweek Stableford: 1 B. Stone 41pts; 2 T. Crighton 39pts.

Elton Furze 2, Toft 2 (Elton Furze names first): S. Dibble/M. Smith lost to H. Roscoe/S. Burton 3&1; B. Stone/J. Butler beat S. Wildmore/M. Wilson 4&3; M. Seed/l. Titheridge beat M. Dair/l. Bradley 2&1; C. Rudkin/D.Webb lost to L. Gaucci/K. Parsonage 1 down.

Mail On Sunday Third Round, Elton Furze 4.5, Ramsey 0.5 (Elton Furze names first): S. Pawson beat S. Hewson 3&2; T. Crighton beat G. Cameron 3&1; K. Henderson halved with L. Alderson; B. Stone beat S. Kjenstad 3&1; A. Cordrey beat L. Mills-Cripps 3&2.

Seniors

Stableford: Division One - 1 P. Underwood 38pts; 2 F. Mullinger 38pts. Division Two - 1 J. Dewis 34pts; 2 B. Wells 32pts. Division Three - 1 J. Croke 36pts; 2 R. Tugwell 35pts.

Men

Easter Pairs: J. Peck/T. Brookfield 44pts; 2 G. Starkey/K. Daunt 44pts.

Bank Holiday Texas Scramble: 1 S. Davis/M. Oxenham/C. Joiner/R. Goodale; 2 G. Starkey/T. Brookfield/K. Daunt/A. Turner.