A fine week for Brown despite losing his Order of Merit lead

Stuart Brown has had a good week.

Stuart Brown has had a good week.

0
Have your say

Top city golfer Stuart Brown has had a cracking week on the East PGA circuit.

He maintained his push for a place in the season-ending PGA play-offs in Turkey by finishing fifth in an East PGA Order of Merit event and then followed that up with a second and a third place in two pro-am tournaments.

Although unable to match his win in the second Order of Merit tournament last month, Brown claimed fifth spot and a very useful 160 points in the third of the seven qualifying tournaments at Buntingford.

Rounds of 69 and 72 saw him finish seven shots off the lead in the Weston Homes PLC/East Herts Classic, which was won by Patrick Spraggs from Woodbridge Golf Club with two 67s.

Darren Charlton (Dunstable Downs) has taken over from Brown at the top of the Order of Merit after finishing tied-third alongside David Salisbury (Three Rivers).

But Thorpe Wood professional Brown is a close second and there are four more order of merit tournaments remaining. The top three qualify for the big finale in Turkey which offers a first prize of £15,000 and a place in the BMW PGA Championship at Wentworth next year for the top 10.

Brown then played in the East Herts Charity Pro-Am at Buntingford and turned in a sparkling four-under par 67 for third place. His round included 14 pars and four birdies and earned him a cheque for £510.

The winner was Ian Ellis from Great Yarmouth with a 65 followed by David Salisbury from Three Rivers with a 66.

Next up was the West Essex Pro-Am at Sewardstonebury and Brown fared even better here, claiming the runners-up prize of £1,250 with a two-under 69. His round included five birdies and three bogeys and the winner with a 67 was Reece Phillips from West Essex.

WESTON HOMES PLC EAST HERTS CLASSIC (leading scores): 134: P Spraggs (Woodbridge) 67 67. 135: J Webber (Three Rivers) 67 68. 137: D Salisbury (Three Rivers) 71 66; D Charlton (Dunstable Downs) 68 69. 141: C Baron (West Essex) 72 69; S Whiffin (Herts G &CC) 70 71; S Brown (Thorpe Wood) 69 72; B Taylor (Brett Taylor Golf) 69 72; A George (Ely City) 68 73; G Howard (Brampton Park) 68 73; P Hetherington (Great Hadham) 68 73. 142: P Abbott (John O’Gaunt) 71 71; R Smith (Oxhey Park) 69 73.

Results from around the local greens

PETERBOROUGH MILTON

Seniors

Peterborough Milton 5, St Ives 3 (Milton names only): Terry Locks/Colin Phillips lost 4&3; Robert Lakin/Mick McKendrick lost 2 down; Keith Benson/Geoff Dunmore won 2 up; Stuart Mackenzie/Mike Goodall won 1 up; Peter Addison/Bill Forrest won 4&2; Malcolm Wakefield/Arthur Pitt won 4&3; Graham Goodall/Tony Dyer lost 3&2; Brent Joyce/Steve Moule won 3&2.

Martin Bains Competition: 1 Ian Burrow 40pts; 2 John Oughton 40pts; 3 Bob Streeton 38pts; 4 Bob Stout 38pts; 5 Ted Dunn 38pts; 6 Michael Clark 38pts.

Ladies

Hamer Trophy: 1 Helen Long 40pts; 2 Marion Cox 39pts.

Wright Bogey Cup: 1 Helen Long/Joyce Sergeant +2; 2 Sandra Popple/Ann Nicholls +1.

Weekend July Medal/Ron Coltman Salver- Pro Am Qualifier: 1 Chris Hunt net 66; 2 Tracy Brown net 70.

GEDNEY HILL

Seniors

July Medal: Category One - 1 David Lord net 69; 2 John George net 76; 3 Bill Smith net 77. Category Two - 1 Bill Sharpe net 72; 2 Carol Plume net 73; 3 Pete Orbine net 74. Category Three - 1 Don Hinshelwood net 65; 2 Roy Howe net 74; 3 G. Dark net 77.

Rabbits

Gedney Hill 4, Kirton Holme 2 (Gedney Hill names only): Chris Bennett & Roy Bennett won 4&3; Greg Walsh & Mo Parling lost 1 down; Tom Penning & Pat Moeller won 3&1; Nicky Weller & Andy Brereton won 7&6; Neil Sargeant & Pete Orbine won 6&4; Graham East & Gary Moore lost 4&3.

Ladies

July Medal: 1 Jayne Cowells net 73; 2 Kim Markillie net 75; 3 Chris Bennett net 76.

NENE PARK

Ladies

Cathedral City Foursomes: 1 Ann Hawkins/Maggie Davey 36pts; 2 Joyce Fisher/Gill Day 35pts; 3 Vanessa Morris/Pat Russell 35pts.

EWGA Trust:1 Karen Martin net 67; 2 Maggie Davey net 68; 3 Patricia Bates net 69.

Seniors

Match v Nene Park 2½, Brampton Park 3½ (Nene Park names only): Jeff Core/Dudley van Kerro halved; Peter Cudbertson/John Holoran lost 3&2; Brian Oliphant/Mike Wilson won 4&2; Martin Gee/John Burborough won 4&3; Ray Palmer/Graham Jones lost 4&3; Paul Hackney/Colin Bagley lost 3&2.

Mixed

Marwill Salvers Foursomes: Sue & Stuart Hansen 35pts; 2 Vanessa & Bob Morris 35 pts.

GREETHAM VALLEY

Men

July Medal: Division One: 1 Chris Steele net 67; 2 Nick Cunnington net 68; 3 Peter Ryan net 71; 4 Steve Anderson net 71; 5 Graham Smith net 71; 6 Martyn Pitcher net 71; 7 Trevor Smith net 71. Division Two - 1 Tom Haynes net 67; 2 Neil Johnson net 69; 3 Gary Smith net 70; 4 Terry Smith net 70.

Midweek Medal: 1 Nick Briars net 69; 2 Richard Wilson net 70; 3 Ralph Clarke net 70.

Ladies

July Medal: 1 Jackie Friend net 70; 2 Heather Morgan net 75; 3 Nicola Toon net 77; 4 Fay Taylor net 77; 5 Gilly Grant net 77.

Seniors

July Qualfying Stableford: 1 Ian Kellam 41pts; 2 Jim Kearney 41pts; 3 Keith Godwin 41pts; 4 Jack Vernal 41pts.

ELTON FURZE

Mixed

Elton Furze 5½, Nene Park ½ (Elton Furze names first): L. Johnson/L. Randall beat K. Martins/C. Naylor 4&3; A. Keen/P. Bolden beat V. Morris/B. Morris 8&6; E. Toyne/B. Draper beat L. Glossop/J. Core 4&3; J. Elliott/S. Keen beat R. Palmer/M. Palmer 9&7; M. Taylor/T. Kane beat P. Clay/P. Clay 5&4; S. Dibble/P. Priston halved with P. Cox/C. Cox.

Rudkin Salver: 1 K. Henderson/T. Henderson 45pts; 2 S. Pawson/B. Draper 39pts; 3 B. Stone/P. Eustace 38pts.

Seniors

Am-Am Competition: 1 Davenport/Drury/McDonald/Tansley 94; Underwood/Rengasamy/Allen/Prentice 91; Mayhew/Blagden/Blagden/Barber 89.