Non-league football - Star start cup defence at home

Hinchingbrooke Cup winners Peterborough Northern Star.
Hinchingbrooke Cup winners Peterborough Northern Star.
0
Have your say

Hinchingbrooke Cup holders Peterborough Northern Star will begin their defence of the trophy at home to Stewart & Lloyds.

Star finished seventh in the United Counties League Premier Division last season while Stewart & Lloyds finished bottom in Division One.

In the UCL Knockout Cup, Star have also been drawn at home in the first round. They face Huntingdon Town.

Peterborough Sports, Holbeach, Yaxley and Deeping are all involved in preliminary round ties.

CUP DRAWS

League Knockout Cup

Preliminary Round

Boston Town v Stewarts & Lloyds; Holbeach v Bugbrooke; Leicester Nirvana v Newport Pagnell; Raunds v Yaxley; Kirby Muxloe v Sleaford; Peterborough Sports v Burton PW; Rothwell Corinthians v Oakham; Wellingborough v Long Buckby; Desborough v Deeping; Oadby v Irchester.

First Round

Holbeach/Bugbrooke v Blackstones; Desborough/Deeping v Cogenhoe; Peterborough Northern Star v Huntingdon; AFC Kempston v Northampton Spencer; ON Chenecks v Wisbech; Harrowby v Whitworth; Bourne v Rothwell Corinthians/Oakham; Harborough v Olney; Kirby Muxloe/Sleaford v Woodford; Lutterworth Athletic v Oadby/Irchester; Boston Town/Stewarts & Lloyds v Potton; Rushden & Higham v Buckingham; Thrapston v Peterborough Sports/Burton PW; St Neots Saints v Eynesbury; Wellingborough/Long Buckby v Sileby; Raunds/Yaxley v Leicester Nirvana/Newport Pagnell.

Reserve Knockout Cup

First Round

Irchester v Rushden & Higham; Bourne v Huntingdon; Bugbrooke v Thrapston; Rothwell Corinthians v Harborough; Peterborough Northern Star v Whitworth; Cogenhoe v ON Chenecks; Potton v Olney; Northampton Spencer v Raunds.

Quarter Finals

Bourne/Huntingdon v Irchester/Rushden & Higham; Potton/Olney v Northampton Spencer v Raunds; Bugbrooke/Thrapston v Cogenhoe/ON Chenecks; Peterborough Northern Star/Whitworth v Rothwell Corinthians/Harborough.

Hinchingbrooke Cup

Preliminary Round (by 15/10)

Bourne v Potton.

First Round (by 31/10)

Ooakham v Netherton; St Neots Saints v Peterborough Sports; AFC Kempston v Deeping; Thrapston v Yaxley; Bourne/Potton v Godmanchester; Huntingdon v Wisbech St Mary; Peterborough Northern Star v Stewart & Lloyds; Stotfold v Eynesbury.

Ancaster Cup

Quarter final

Bourne Reserves v Langtoft/Glinton & Northborough.