‘Harbour Master’ ready for Isle of Man defence

Pictured is the Prince of Wales Feathers darts team from Castor who beat Ketton Sports on Monday night to win the Stamford and District League Division Two title and  clinch promotion. They are from the left, back, Michael Gibbons, Bill White, Kevin Doades, Matthew Winsworth, Richard Fox, front, Simon Fitch, Liam Hill, Nathan Monaghan and Ross Porter.

Pictured is the Prince of Wales Feathers darts team from Castor who beat Ketton Sports on Monday night to win the Stamford and District League Division Two title and clinch promotion. They are from the left, back, Michael Gibbons, Bill White, Kevin Doades, Matthew Winsworth, Richard Fox, front, Simon Fitch, Liam Hill, Nathan Monaghan and Ross Porter.

0
Have your say

Dennis Harbour warmed up for the defence of his Isle of Man Open title this weekend with a great display for Cambs on Sunday.

Harbour won the men’s A team match award after finishing with an average of 27.08 in his 4-0 win against Darren O’Neill.

Martin Adams actually finished with the top average of 27.85 but he suffered a rare defeat when losing 4-3 to Micky Peel.

Cambs won the match 22-17 overall after a superb performance by their ladies B team, who won 6-0.

The ladies A team also won (4-2) but there was a 9-3 defeat for the men’s B team while the men’s A team clash finished all square at 6-6.

Other match award winners for Cambs were Claire Brookin (ladies B), Craig Venman (men’s B) and Diane Nash (ladies A).

Cambs have now won five on the trot.

BDO INTER-COUNTIES LEAGUE

MA WA MB WB BP Pts Yorkshire 56 25 56 30 21 188

Lancashire 52 19 52 29 15 167

Essex 43 21 59 19 15 157

Cambridgeshire 38 22 34 29 15 138

Warwickshire 44 16 44 21 12 137

Cheshire 41 21 36 13 9 120

Lincolnshire 44 21 40 9 6 120

Devon 32 21 36 24 6 119

Hampshire 35 21 31 20 3 110

Cornwall 35 23 32 16 3 109

Cambs results v Essex:

Ladies B - Casey Horspool (av 16.15) won 3-1; Karen Stanhope (av 14.25) won 3-1; Barbara Greatbatch (av 20.92) won 3-1; Ronnie Johnson (av 19.01) won 3-1; Liz Humphries (av 19.64) won 3-1; Claire Brookin (av 25.47) won 3-0.

Men’s B - Darren Cotterell (av 17.69) lost 4-0; Terry Redhead (av 27.20) lost 4-2; Dan Whitlam (av 24.98) lost 4-3; Craig Venman (av 27.45) won 4-0; John Dye (av 22.77) lost 4-2; Andrew Hircock (av 27.74) lost 4-1; Pete Fuller (av 26.03) lost 4-1; Jonathan Clifton (av 26.17) lost 4-3; Andy Jones (av 26.03) lost 4-1; Barry-John Paget (av 25.75) lost 4-3; Eddie Martin (av 24.02) won 4-2; Alex Topper (av 24.89) won 4-2.

Ladies A - Amanda Abbott (av 16.97) lost 3-1; Jane Judges (av 22.55) lost 3-2; Diane Nash (av 23.90) won 3-1; Nadine Bentley (av 17.79) won 3-1; Sandra Greatbatch (av 20.32) won 3-1; Juliet Findley (av 23.03) won 3-2.

Men’s A - Tony Holland (av 22.32) won 4-3; Adam Cousins (av 26.59) won 4-3; Matt David (av 23.30) lost 4-2; Phil Carter (av 26.65) won 4-3; Martin Adams (av 27.85) lost 4-3; Ian Withers (av 27.71) lost 4-2; Martin Purell (av 25.75) lost 4-3; Paul Wenn (av 24.49) lost 4-2; Stuart Ward (av 25.04) lost 4-1; Will Harwood (av 24.62) won 4-1; Dennis Harbour (av 27.08) won 4-0; Steve Carrett (av 26.03) won 4-2.

POST OFFICE SINGLES

There are two open singles tournaments on at the Post Office Club in Bourges Boulevard this weekend.

Tomorrow (March 11) there’s the usual Friday night event with a guaranteed £50 pay-out and then on Sunday (March 13) there’s a £400 event sponsored by Cambridgeshire Driveways.

It’s £3 to enter tomorrow with registration at 7.45pm and on Sunday the cost is £5 with registration at 11am for an 11.30am start.

The last Friday night winner was Dennis Harbour.

PBORO & DISTRICT LEAGUE

DIVISION A

P W L F A Pts

Ivy Leaf 11 10 1 54 23 20

Post Office 11 9 2 55 22 18

The Whittle 11 7 4 42 35 14

Dragon 11 6 5 40 37 12

Swiss Cottage 11 5 6 42 35 10

Ploughman Revellers 11 4 7 40 37 8

PSL 11 2 9 23 54 4

Court 11 1 10 13 64 2

Results: Ivy Leaf 4, The Whittle 3; Swiss Cottage 3, Court 4; PSL 1, Dragon 6; Ploughman Revellers 2, Post Office 5.

Division B

Addison Arms 11 10 1 61 16 20

Peacock A 11 10 1 55 22 20

Cock Inn 11 8 3 45 32 14

Ploughman NB 11 6 5 39 38 12

Cross Keys 11 4 7 25 52 8

Phone Inn 11 3 8 40 37 6

Boat 11 3 8 33 44 6

Cavendish 11 0 11 10 67 0

Results: Cavendish 0, Cock Inn 7; Phone Inn 3, Ploughman Non-Believers 4; Boat 3, Cross Keys 4; Addison Arms 3, Peacock A 4.

Division C

Lime Tree A 10 9 1 52 18 18

Woolpack 8 7 1 37 18 14

Duck & Drake 9 5 4 35 28 10

Sportsman A 10 4 6 32 28 8

MK’s Hand & Heart 9 4 5 28 35 6

Lost Keys 8 2 6 18 38 4

Palmerston Arms 10 1 9 22 48 2

Results: Lost Keys 4, Sportsman A 3; Lime Tree 5, MK’s Hand & Heart 2; Palmerston Arms 0, Duck & Drake 7.

Division D

Sports Lounge 11 9 2 56 21 18

Coopers 11 9 2 44 33 18

Heron 11 8 3 47 30 16

Harrier ASBOs 11 7 4 47 30 14

Burghley Sharks 11 4 7 37 40 8

Bull Newborough 11 3 8 28 49 6

PSL Rockets 10 2 8 19 51 4

Elm Tree Originals 10 1 9 23 47 2

Results: Burghley Sharks 3, Bull Newborough 4; Coopers 5, Heron 2; Sports Lounge 3, Harrier ASBOs 4.

Division E

Moorhen 10 9 1 51 19 18

Whittle B 9 6 3 40 23 12

Sportsman B 9 6 3 39 24 12

Lime Tree B 9 5 4 34 29 10

New England 10 4 6 30 40 8

Elm Tree Down & Outs 10 3 7 24 46 6

Redbridge Dragons 9 0 9 13 50 0

Results: Redbridge Dragons 1, Moorhen 6; Whittle B 3, New England 4; Sportsman B 6, Elm Tree Down & Outs 1.

WHITTLESEY LADIES LEAGUE

Hubs A 2 2 0 14 4 4

Childers A 2 2 0 11 7 4

Letter B 2 2 0 11 7 4

Childers B 2 1 1 11 7 2

Hubs B 2 1 1 8 10 2

New Crown B 2 1 1 7 11 2

Boat 1 1 0 5 4 2

New Crown A 2 0 2 7 11 0

Ram 2 0 2 7 11 0

Whittle 2 0 2 5 13 0

Woolpack 1 0 1 4 5 0

Results: New Crown A 4, Letter B 5; Childers A 5, Whittle 4; Hubs A 6, Hubs B 3; Boat 5, Childers B 4; Ram 4, New Crown B 5; Letter B 6, Ram 3; Childers B 7, New Crown B 2; Hubs B 5, Woolpack 4; Whittle 1, Hubs A 8.

PBORO CLUBS LEAGUE

KNOCKOUT CUP

PSL 9 8 1 51 30 16

Lancaster 9 6 3 49 32 12

Yaxley 9 6 3 44 37 12

Post Office A 9 5 4 51 30 10

Phone Inn 9 2 7 27 45 4

Parkway 9 0 9 17 55 0

Results: PSL 6, Yaxley 3; Post Office A 8, Phone Inn 1; Lancaster 6, Parkway 3.

PBORO CLUBS MIXED LEAGUE

Ebeneezers 11 10 1 52 25 20

The Court 12 9 3 55 29 18

Farcet 11 7 4 43 34 14

PSL Phoenix 12 6 6 41 43 12

Post Office B 11 4 7 33 44 8

Post Office 11 3 8 30 47 6

New England XR 12 1 11 26 58 2

Results: PSL Phoenix 4, Post Office 3; Post Office B 2, Ebeneezers 5; New England XR 3, Farcet 4.

High Scores: Dennis Harbour (180), Duane Hamlett (140 x2, 100), Kevan Gilbert (140, 125), Kerry Owen (140), Lewis Bittain (140), Mick Stephenson (140), Trevor Waldron (135), Connor Gordon (134, 100), Munch Gooding (133).