Lampier lands a big win on Dartmoor

Sport news from the Peterborough Telegraph - peterboroughtoday.co.uk/sport
Sport news from the Peterborough Telegraph - peterboroughtoday.co.uk/sport
0
Have your say

Peterborough Cycling Club’s professional rider Steve Lampier was in tremendous form at the weekend.

Riding for his Raleigh/GAC trade team, the city-based cyclist won the Totnes-Vire Two-Day stage race by riding away from a very strong field on the iconic Haytor climb on Dartmoor.

In blustery, wet and at times dangerous conditions, he stamped his authority on the Elite field and rode away to not only win the final stage but grab enough advantage to win overall.

He now looks forward to the World Tour event, the three-day Tour de Yorkshire over the May Bank Holiday.

The club’s Alston Country Homes/Qualitetch sponsored team were in action in the Northants CRA Handicap road race at Old on Saturday. James Boardley placed eighth, Nick Berwick 10th, Steve Wood 12th with Seb Smith and Seb Ward finishing in the main bunch.

Smith rode the CC Ashwell 20.7 mile Hardriders TT on Sunday and finished 10th in a time of 1hr 37 seconds.

FENLAND CLARION

In the fourth Northants CRA event at Old, Lindsay Clarke continued her excellent series by being the first lady on the Walgrave circuit.

In the Milton Keynes circuit races, Evander Wishart was third in the Under 8 event, while in the national mountain bike event around the Sherwood Pines course Cameron Neilson finished 36th in the juvenile category and Alex Shaul was 52nd in the youth event.

Clarion club 12-mile time trial, Southwick: 1 Malc Jacklin 30.42; 2 Dan Hustwayte 32.44; 3 Chris Shaw 33.05; 4 Jerry Norman 33.23; 5 Marcus Widdess 34.42; 6 Steve Hope 36.02.

In the second of the Clarion Go-Ride race series at the Embankment on Friday night there were clean sweeps for Oliver Tilley (U 8), Mia Purnell (U14) and Jerry Norman (U6). The third round is on Friday April 24.

FRIDAY’S RESULTS

UNDER 8

Race one – three laps

1 Oliver Tilley Kings Cliffe Flyers

2 Jack Ray Fenland Clarion

3 Harry Tozer Fenland Clarion

4 Evander Wishart Fenland Clarion

5 Daniel Lea Milton Keynes

6 Joseph Bass Fenland Clarion

7 Nieve Bryant Thorpe Ventures

8 Oliver Ruff Fenland Clarion

9 Robyn Walters Fenland Clarion

Race two – two laps

1 Oliver Tilley Kings Cliffe Flyers

2 Jack Ray Fenland Clarion

3 Evander Wishart Fenland Clarion

4 Daniel Lea Milton Keynes

5 Harry Tozer Fenland Clarion

6 Nieve Bryant Thorpe Ventures

7 Joseph Bass Fenland Clarion

8 Robyn Walters Fenland Clarion

Race three – one lap

1 Oliver Tilley Kings Cliffe Flyers

2 Jack Ray Fenland Clarion

3 Daniel Lea Milton Keynes

4 Harry Tozer Fenland Clarion

5 Evander Wishart Fenland Clarion

6 Nieve Bryant Thorpe Ventures

7 Joseph Bass Fenland Clarion

8 Robyn Walters Fenland Clarion

UNDER 10

Race one – three laps

1 Devonne Piccaver Longthorpe

2 Alex Dennis Thorpe Ventures

3 Jessica Lea Milton Keynes

Race two – two laps

1 Devonne Piccaver Longthorpe

2 Alex Dennis Thorpe Ventures

3 Jessica Lea Milton Keynes

Race three – one lap

1 Jessica Lea Milton Keynes

2 Alex Dennis Thorpe Ventures

3 Devonne Piccaver Longthorpe

UNDER 12

Race one – four laps

1 Cameron Neilson Fenland Clarion

2 Harry Tilley Kings Cliffe Flyers

3 Edward Lowe Fenland Clarion

4 Harry Garfield Bourne Wheelers

5 Jack Shuttleworth Fenland Clarion

6 James Piercy Fenland Clarion

7 Ethan Lutterer Fenland Clarion

8 Finley Marston-Smith Unattached

9 Felix Guest Fenland Clarion

Race two – two laps

1 Edward Lowe Fenland Clarion

2 Cameron Neilson Fenland Clarion

3 Harry Garfield Bourne Wheelers

4 Harry Tilley Kings Cliffe Flyers

5 Jack Shuttleworth Fenland Clarion

6 James Piercy Fenland Clarion

7 Ethan Lutterer Fenland Clarion

8 Finley Marston-Smith Unattached

9 Felix Guest Fenland Clarion

Race three – one lap

1 Edward Lowe Fenland Clarion

2 Harry Tilley Kings Cliffe Flyers

3 Harry Garfield Bourne Wheelers

4 James Piercy Fenland Clarion

5 Jack Shuttleworth Fenland Clarion

6 Ethan Lutterer Fenland Clarion

7 Finley Marston-Smith Unattached

8 Felix Guest Fenland Clarion Under

UNDER 14/16

Race one – five laps

1 Jerry Norman Fenland Clarion

2 Mia Purnell Fenland Clarion

3 Joseph Marston-Smith Unattached

Race two – two laps

1 Jerry Norman Fenland Clarion

2 Mia Purnell Fenland Clarion

3 Joseph Marston-Smith Unattached

Race three – one lap

1 Jerry Norman Fenland Clarion

2 Mia Purnell Fenland Clarion

3 Joseph Marston-Smith Unattached