Tierney takes two titles and sets a new championship best

Amber Park (left) and Kelsi Ellis with their medals.

Amber Park (left) and Kelsi Ellis with their medals.

0
Have your say

Sporting all-rounder Tierney Augustine was the star of the show for Nene Valley Harriers at the Cambridgeshire County Championships.

The Thomas Deacon Academy pupil, who plays hockey for the City of Peterborough ladies first team and who is a rounders international, threw her way to two titles and broke two records.

She won the Under 17 discus with a new personal best (PB) of 29.05m but it was in the shot putt circle where she really caught the eye.

She won that competition with another PB of 11.54m and that smashed the Nene Valley club record and was also a new championship best performance for the Geoff Capes-trained athlete.

And that shot putt event provided Nene Valley with a clean sweep of the medals as Pricilla Dadziea took the silver medal with 11.40m and Lydia Church the bronze with 11.08m.

The shot also provided Harriers with two more champions.

Martin Tinkler won the senior men’s event with 13.85m and Kai Harrison the Under 15 boys age group with 10.68m.

And both of them went on to claim a second gold medal in the discus as well - Tinkler with 39.68m and Harrison with 28.31m.

Another double winner was Joshua Akinwumi in the Under 17 age group.

He scorched home first in the 100m hurdles in a new PB of 14.37 and also took the long jump honours with 5.37m.

Amber Park won two medals and they were so nearly both gold.

The cross-country ace took the Under 15 800m title with a gutsy run in 2.26.72 but had to settle for silver in the 300m behind clubmate Kelsi Ellis.

Ellis, who ran a very strong opening 200m, crossed the line first in a new PB of 44.35 with Park a close second in 45.96 - also a PB.

The club ended the day with 23 county titles and a further 38 medals.

Top medallist with four was Isaac Huskisson. He won gold in the Under 20 hammer, silver in the discus and bronze in the shot and javelin.

Nene Valley’s other county champions were Flo Brill (Under 13 1500m); Elysia Costanzo (Under 15 pole vault); Holly Brown (Under 17 pole vault); Rosanna Jacobs (Under 20 400m hurdles); Georgie Ivens (senior 100m); Christopher Jones (Under 17 400m); David Brown (senior 400m); Carl Titman (senior pole vault) and Sam Richards (senior long jump).