Local athletes who made the top three at the Cambridgeshire County Championships

Samantha Muchina won a gold and two silvers.

Samantha Muchina won a gold and two silvers.

0
Have your say

Under 13 Girls

100m: 2 Samantha Muchina (PAC) 13.93.

200m: 2 Samantha Muchina (PAC) 27.64 (PB).

1500m: 1 Flo Brill (NVH) 5.21.32.

Long Jump: 1 Samantha Muchina (PAC) 4.11.

Shot: 3 Lucy Molyneux (NVH) 7.39.

Discus: 2 Katie Tasker (NVH) 15.16 (PB).

Javelin: 1 Louise Chance (PAC) 20.25 (PB).

Under 15 Girls

75m hurdles: 1 Ellie Forrest (PAC) 12.67; 2 Georgie Ives-Lappin (PAC) 13.06.

100m: 3 Jasmine Allen (NVH) 13.54.

200m: 2 Jasmine Allen (NVH) 27.59.

300m: 1 Kelsi Ellis (NVH) 44.35 (PB); 2 Amber Park (NVH) 45.96 (PB).

800m: 1 Amber Park (NVH) 2.26.72; 3 Katie Porter (PAC) 2.28.86.

1500m: 2 Josie Fortune (NVH) 5.15.66.

High Jump: 1 Ellie Forrest (PAC) 1.40; 2 Ella Greenwood (PAC) 1.30.

Pole Vault: 1 Elysia Costanzo (NVH) 2.40 (PB).

Long Jump: 2 Harriet Fenton (PAC) 4.43 (PB); 3 Olivia Allen-Hall (PAC) 4.36.

Shot: 2 Ellie Forrest (PAC) 9.25.

Under 17 Women

80m hurdles: 2 Jamelia Smith (PAC) 12.89; 3 Shannon Hodgson (NVH) 14.38.

300m hurdles: 1 Megan Sims (PAC) 45.16 (PB and Championship Best Performance).

100m: 2 Alex Pullen (NVH) 13.29.

200m: 1 Megan Sims (PAC) 26.41.

300m: 1 Megan Sims (PAC) 42.48.

800m: 2 Casey Hilliam (NVH) 2.23.53.

High Jump: 1 Jamelia Smith (PAC) 1.45.

Pole Vault: 1 Holly Brown (NVH) 3.00.

Long Jump: 2 Anne Cavanagh (NVH) 4.58 (PB); 3 Jamelia Smith (PAC) 4.45.

Shot: 1 Tierney Augustine (NVH) 11.54 (PB); 2 Pricilla Dadziea (NVH) 11.40; 3 Lydia Church (NVH) 11.08.

Discus: 1 Tierney Augustine (NVH) 29.05 (PB); 3 Lydia Church (NVH) 21.80 (PB).

Hammer: 2 Lydia Church (NVH) 36.75.

Under 20 Women

100m hurdles: 1 Ella De Lucis (PAC) 14.56 (PB); 2 Rosanna Jacobs (NVH) 17.32.

400m hurdles: 1 Rosanna Jacobs (NVH) 70.47.

100m: 1 Ella De Lucis (PAC) 12.81.

1500m: 2 Emma Gibbons (PAC) 5.21.97.

Senior Women

100m: 1 Georgie Ivens (NVH) 13.73.

200m: 2 Georgie Ivens (NVH) 27.09; 3 Nichola Gibson (PAC) 28.60.

400m: 1 Stacy McGivern (PAC) 61.97; 2 Nichola Gibson (PAC) 63.69.

Under 13 Boys

100m: 2 Brandon White (NVH) 14.41.

200m: 3 Brandon White (NVH) 28.95.

1500m: 2 Harvey Hancock (PAC) 5.05.70; 3 Matthew Church (NVH) 5.07.48.

Under 15 Boys

300m: 2 Ben Papworth (PAC) 39.69 (PB).

800m: 3 Luke Dudley (PAC) 2.18.21.

1500m: 3 Oliver Oakley (NVH) 4.58.30.

Shot: 1 Kai Harrison (NVH) 10.68.

Discus: 1 Kai Harrison (NVH) 28.31; 2 Callum Richardson (NVH) 21.41.

Javelin: 2 Kai Harrison (NVH) 25.32.

Under 17 Men

100m hurdles: 1 Joshua Akinwumi (NVH) 14.37 (PB).

400m: 1 Christopher Jones (NVH) 58.82 (PB).

800m: 1 Daniel Mees (PAC) 2.00.73 (PB); 3 Rio Chilvers (NVH) 2.12.41.

1500m: 1 Daniel Mees (PAC) 4.10.73; 2 Oliver Bowling (NVH) 4.11.98.

Long Jump: 1 Joshua Akinwumi (NVH) 5.37.

Under 20 Men

100m: 3 Brandon Howell (PAC) 12.25.

800m: 1 Joel Reed (PAC) 2.04.07.

1500m: 1 Joel Reed (PAC) 4.22.26; 2 Amittai Ben-Israel (PAC) 4.24.80.

Shot: 3 Isaac Huskisson (NVH) 8.74.

Discus: 2 Isaac Huskisson (NVH) 32.77.

Hammer: 1 Isaac Huskisson (NVH) 51.99.

Javelin: 3 Isaac Huskisson (NVH) 38.13.

Senior Men

400m hurdles: 1 Matthew Dalton (PAC) 60.01.

100m: 3 James Thomas (NVH) 12.01.

200m: 2 David Brown (NVH) 23.48.

400m: 1 David Brown (NVH) 51.02.

Pole Vault: 1 Carl Titman (NVH) 3.40.

Long Jump: 1 Sam Richards (NVH) 7.03; 2 Vytautas Chrapacas (PAC) 6.35.

Shot: 1 Martin Tinkler (NVH) 13.85.

Discus: 1 Martin Tinkler (NVH) 39.68.

Hammer: 2 Sam Wilson (NVH) 42.53.