Athletics - Scott a comfortable winner of the Langtoft 10k

The start of yesterday's Langtoft 10k.

The start of yesterday's Langtoft 10k.

0
Have your say

Aaron Scott stormed to an overwhelming victory in the Langtoft 10k yesterday (May 3).

The Stamford-based Notts AC runner hit the tape in 31:43 to win by over two minutes. Runner-up William Strangeway from Lincoln Wellington finished in 34:00.

The start of the 3k Fun Run.

The start of the 3k Fun Run.

Scott’s time was just six seconds outside Andrew Aked’s record set in 1994. and it came only seven days after he’d run a massive personal best in the London Marathon to finish fifth in the British Championships.

Nene Valley Harriers had three runners home inside the top eight with Jake Richardson placing fifth, Aaron Shepherd seventh and Matthew Green eighth.

First lady home was Nadine Lewycky from Milton Keynes in 38:10.

The 253 runners represented a record number for the event, which was sponsored by Market Deeping-based Empire Gym.

The youngest runner was aged 15 and the oldest 75.

There were also more than 200 runners in the 3k fun run, despite heavy rain both before and during the event.

The 3k was won by 14-year-old Aaron Hunt, with 12-year-old Elin James the first girl home.

Bourne Westfield Academy won the primary schools challenge.

There was also a prize double for the Preston family as Year 3 pupil Thomas was the first Langtoft Primary School male pupil home in the 3k and dad Andy was the first Langtoft resident to finish the 10k. Maisie Fuller was the first Langtoft Primary girl home.

Race secretary Sue Archer said: “The weather was dreadful while we were setting up and during the 3k so to still get a record number of runners for the 10k was fantastic.

“We would like to thank all the runners, spectators, volunteers and sponsors for supporting us and making our 26th event a great success despite the weather.”

RESULTS

Langtoft 10k Road Run Results 2015

Position Time Number Name Club Category

1 31.43 380 Aaron Scott U/A M

2 34.00 432 William Strangeway Lincoln Wellington AC M

3 34.14 335 Paul Holley Newmarket Joggers MV

4 34.27 358 Chris Curtis Corby AC M

5 35.17 219 Jake Richardson Nene Valley Harriers M Y

6 35.26 387 Drew Warnes U/A M

7 35.40 457 Aaron Shepherd Nene Valley Harriers M

8 35.53 406 Matthew Green Nene Valley Harriers M

9 36.56 413 Stuart Cragg U/A MV

10 37.00 469 Mark Popple Stamford Striders M Y

11 37.07 372 Ruslanas Seitkalijevas U/A M

12 37.10 389 Cameron Everist Bourne Town Harriers M Y

13 37.23 286 Matthew Kingston-Lee Grantham Running Club M

14 37.36 215 William Parkin Grantham Running Club M Y

15 38.10 247 Nadine Lewycky Marshall Milton Keynes AC F

16 38.37 272 Marcus Widdess U/A M Y

17 38.46 449 Lee Hartill Nene Valley Harriers M

18 38.54 443 Stuart Sinclair Grantham Running Club M

19 39.01 273 Arthur Short Grantham AC MV

20 39.06 388 Tony Johnson Ropsley Road Runners MV

21 39.08 264 Joel Thompson Durham City Harriers & AC M

22 39.27 441 Jonathan Plant Stamford Striders M

23 39.34 234 Tim Wigley Bourne Town Harriers MV

24 39.40 416 Norman Smith U/A MV

25 39.46 333 Claire Steels U/A F

26 40.13 346 James Burton Werrington Joggers M

27 40.19 440 Nick Wells Stamford Striders MV

28 40.22 327 Andrew Preston U/A M L

29 40.23 238 Miguel Cann U/A MV

30 40.24 288 Anna O’Hare Grantham Running Club F

31 40.26 302 Rodney Hall Werrington Joggers MV

32 40.36 323 Will Hussey Werrington Joggers MV

33 40.41 237 Stuart Hodgkinson Stamford Striders MV

34 40.49 326 Jack Green Werrington Joggers M Y

35 41.37 417 Paul Cooper U/A MV

36 41.43 408 Andrew Warner U/A M L

37 41.55 424 Rob Denton U/A M

38 41.59 401 Nik Hallam U/A MV

39 42.00 383 Simeon Adams U/A M

40 42.19 287 Suzie Brownlow Bourne Town Harriers FV

41 42.33 366 Nigel Walls U/A MV

42 42.36 399 Neil Martin Thorney Running Club MV

43 42.42 244 Derek Smith U/A MV

44 42.49 213 Scott Jones Grantham Running Club MV

45 42.52 300 Chloe Pavey U/A F Y

46 42.55 393 Justin Bentley Werrington Joggers MV

47 43.13 355 Ian Rule U/A MV

48 43.16 325 Jeremy Green Werrington Joggers MV

49 43.29 412 Ben Harding Nene Valley Harriers M Y

50 43.47 470 Mark Evans Yaxley Runners & Joggers MV

51 43.52 384 Sarah Chynoweth U/A F

52 43.59 423 Harry Lamb U/A M Y

53 44.03 357 Simon Coates U/A M 54 44.08 418 Pete Pocklington U/A MV

55 44.11 211 Andy Short Eye Community Runners MV

56 44.12 448 Dan Wallace U/A M

57 44.13 382 Mike Wright Eye Community Runners MV

58 44.15 385 Gemma Hempstead-Alcoran Bourne Town Harriers F

59 44.16 214 Geoff Hall Northern Veterans AC MV

60 44.18 431 Paul Atherfold Yaxley Runners & Joggers MV

61 44.24 310 Richard Knowles U/A M L

62 44.25 434 Jamie Toms Nene Valley Harriers M Y

63 44.27 455 Paul Smith-Shelton U/A MV

64 44.30 265 Brian Kearsey Stamford Striders MV

65 44.37 421 Jimmie McDonnell U/A M

66 44.43 252 Steven King U/A M Y

67 44.45 332 Elizabeth Fell Stamford Striders FV

68 44.54 415 Andy Cowling Thorney Running Club MV

69 44.59 403 Andrew Hubbert U/A MV

70 45.01 444 Chris Ward U/A MV

71 45.05 386 Haydn Rice U/A M Y

72 45.09 351 Ben Philby U/A M Y

73 45.10 299 Sarah Overington U/A F

74 45.21 289 Steve Megson Yaxley Runners & Joggers M

75 45.29 422 Mark Smith U/A MV

76 45.32 251 Louise Blake Nene Valley Harriers FV

77 45.43 202 Martin Tooth U/A MV L

78 45.48 260 Jason Booth U/A M

79 45.55 339 Brian Hillman U/A M

80 46.09 322 Terry Grant U/A MV

81 46.17 253 Cliff Webb U/A MV

82 46.35 447 Russell Cole Stamford Striders MV

83 46.46 249 Keith Measures Grantham Running Club MV

84 46.53 373 Samanta Trainoviciute U/A F Y

85 47.00 306 Susanna Kemp U/A FV

86 47.01 356 Barrie Barrett Bushfield Joggers MV

87 47.02 297 Daniel Sutton Fairlands Valley Spartans M

88 47.04 201 Marc Archer U/A MV L

89 47.08 468 Laura Try U/A F

90 47.16 349 Yvonne Parker Road Runners Club FV

91 47.30 328 Terry Fone Eastern Veterans AC MV

92 47.39 255 Jordan Foster U/A F Y

93 47.44 231 Stephanie Hall Eye Community Runners F

94 47.45 205 Alison Dunphy Eye Community Runners FV

95 47.47 331 Mark Chiva U/A MV

96 47.48 463 Chris Quinlan U/A M Y

97 47.51 321 Nic Stone U/A M

98 47.53 224 Mike Blackledge Eye Community Runners MV

99 47.55 229 Andrew Mills U/A M

100 47.58 235 Andrew MacAllister Grantham Running Club MV

101 48.06 439 Karen Ives Yaxley Runners & Joggers FV

102 48.15 227 Kevin Briggs U/A M

103 48.20 334 Alison Staines Spalding Triathlon Club FV

104 48.26 340 Chris Hunt Grantham AC MV

105 48.37 341 Dawn Stilwell U/A FV

106 48.46 269 Diane Gill Eye Community Runners FV

107 48.57 445 John Holland Stamford Striders MV

108 49.01 217 Victoria Cocking Bourne Town Harriers FV 109 49.05 276 Philip Turner U/A M

110 49.07 376 Jenny Orr Bushfield Joggers FV

111 49.17 250 Emma Desbruslais U/A F Y L

112 49.22 409 Jason Pawlett U/A M L

113 49.26 267 Paul McCarthy Yaxley Runners & Joggers MV

114 49.29 460 Anthony Dean U/A MV

115 49.30 461 Michael Scott U/A MV

116 49.30 309 Anthony Whittle U/A MV

117 49.32 342 Steven Keegan U/A M

118 49.51 308 Jo-Anne Christian Stamford Striders FV

119 49.56 464 Liam Edwards U/A M

120 49.58 296 Verity Fisher Fairlands Valley Spartans F

121 50.00 343 Simon Marvel Stamford Striders MV

122 50.06 442 Sean O’Driscoll Bushfield Joggers MV

123 50.07 285 Laura Conway Vegan Runners UK F

124 50.08 284 Lee Whitton Eye Community Runners M

125 50.08 426 Ross Edgar U/A MV

126 50.08 221 Gavin Hynes U/A MV

127 50.22 239 John Combie Newark AC MV

128 50.28 275 Caroline Knott U/A F

129 50.30 344 Huw West U/A MV L

130 50.32 465 Adam Rees U/A M

131 50.50 392 Simon King U/A M

132 50.57 359 David Snodgrass U/A MV

133 50.58 360 Elizabeth Snodgrass U/A F Y

134 51.26 254 Allison Lawrence U/A FV

135 51.33 369 Caroline Robertson U/A FV

136 51.35 438 Robbie Philp U/A MV

137 51.40 336 Carolynn Anderson Newmarket Joggers FV

138 51.49 303 Al Nickson U/A MV L

139 52.08 295 Emma Graham U/A F L

140 52.09 394 John Mayoh U/A MV L

141 52.10 462 Paul Beland PACTRAC MV

142 52.12 324 Paul Jepson Ropsley Road Runners MV

143 52.18 329 Mike Whaley U/A MV

144 52.25 433 David Strangeway Lincoln Wellington AC MV

145 52.27 207 John Sandalls U/A MV L

146 52.35 396 David Marshall Holme Pierrepont MV

147 52.45 414 Ian Davies Thorney Running Club MV

148 52.54 257 Claire Stilgrove U/A FV

149 52.58 307 Peter Kemp U/A MV

150 53.01 298 Emma Kedney U/A FV

151 53.09 397 Lindsey Marshall Holme Pierrepont FV

152 53.10 362 Rebecca Lee U/A FV

153 53.12 361 Danny Knight U/A M

154 53.22 425 Clare Woods U/A FV

155 53.38 305 Lucy Roberts Grantham Running Club FV

156 53.50 374 Alison Dobney U/A FV

157 53.50 304 Robin Barnatt U/A MV

158 53.54 315 Stephen Lane U/A MV

159 54.18 210 Heidi Rock U/A F

160 54.33 402 Deyo Okubadejo U/A MV L

161 54.47 405 Richard Woollard U/A MV L

162 55.00 436 Becky Allam Eye Community Runners F

163 55.09 274 Philip Hall Grantham AC MV 164 55.11 459 Rachael Barratt U/A FV

165 55.12 367 Maris Hodge U/A FV

166 55.16 222 Angela Baynham U/A FV

167 55.26 452 Georgina Teesdale U/A FV

168 55.45 277 Kallum Errico U/A M Y

169 55.46 337 Shal Paper U/A FV

170 55.50 279 Graham Ward U/A MV

171 56.05 391 Gill Bates Eye Community Runners FV

172 56.08 354 Ellis Parker U/A MV

173 56.14 371 Jane Ramsay U/A FV

174 56.18 375 Charlotte Edwards Bushfield Joggers FV

175 56.22 368 Barrie Cull Bourne Town Harriers MV

176 57.30 301 Trudi Hall Werrington Joggers FV

177 57.31 338 Elena Sandall U/A F

178 57.37 291 Jack Little U/A MV

179 57.40 230 Nikita Walker U/A F

180 57.50 292 Cliff Moore U/A MV L

181 57.52 410 Susan Frisby Thorney Running Club FV

182 57.53 411 Andy Harding U/A MV

183 58.11 245 Brendon Buckley Grantham Running Club MV

184 58.13 282 Claire Cook Werrington Joggers F Y

185 58.15 259 Richard Wilds U/A M L

186 58.28 348 Christopher Brittain Road Runners Club MV

187 58.30 453 Nicky Asplin U/A FV

188 58.36 398 Julia Hartley U/A FV L

189 58.43 363 Simon Fisher U/A MV L

190 59.00 400 Nathan Stuart U/A MV L

191 59.03 350 Mark Philby U/A MV

192 59.18 379 Callum Waters U/A M Y

193 59.40 347 Peter Hiscock U/A M

194 59.43 240 Karen Freeman U/A FV

195 59.43 218 Mandy Tonge U/A FV

196 59.44 437 Caroline Geddes Eye Community Runners F

197 59.56 430 Wendy Bellamy Eye Community Runners FV

198 59.59 427 Gillian Mercieca Bourne Town Harriers FV

199 1.00.32 419 Bev Burdock U/A FV

200 1.00.46 232 Sarah Cameron U/A FV

201 1.00.58 246 Yvonne Taylor Grantham Running Club FV

202 1.00.59 365 Jane Brown U/A FV

203 1.00.59 281 Sarah Brown Werrington Joggers FV

204 1.01.12 203 Gillian Shawley U/A FV

205 1.01.17 248 Linda Threadgold U/A FV

206 1.01.23 435 Robert Tomlinson U/A MV

207 1.01.23 280 Barbara Gunn Bushfield Joggers FV

208 1.01.27 243 Elizabeth Burman U/A FV L

209 1.01.53 395 Ryan Mayoh U/A M Y L

210 1.02.01 330 Stanley Thornton Sleaford Town Runners MV

211 1.02.07 317 Karen Lane U/A FV

212 1.02.15 352 Gary Thurgood Yaxley Runners & Joggers MV

213 1.02.35 466 Alison Hill U/A FV

214 1.02.35 314 Cathy Lee U/A FV

215 1.02.36 206 Noel Bradley U/A MV

216 1.02.47 212 Sarah Short U/A FV

217 1.02.59 390 Michelle Dallas U/A FV

218 1.03.17 364 William Barker U/A M 219 1.03.42 316 Richard Cave U/A MV

220 1.03.56 420 Fiona Taylor Bourne Town Harriers FV

221 1.04.27 318 Louise Ryan U/A F

222 1.04.27 319 Nigel Ryan U/A MV

223 1.04.27 320 Yannick Cavalec U/A FV

224 1.04.30 226 Emma Toms U/A FV

225 1.04.42 262 Emily Patman U/A FV

226 1.04.43 456 Melissa Hanson U/A FV

227 1.04.44 458 Simon Hall U/A MV

228 1.05.15 378 Marie Conaty Bourne Town Harriers FV

229 1.05.29 467 Jo Richardson U/A FV

230 1.06.43 268 Simon Lovell Eye Community Runners MV

231 1.06.45 261 Michelle Booth U/A FV

232 1.08.08 450 Lindsay Taylor U/A FV

233 1.08.09 451 Philippa Woolf U/A F

234 1.08.16 293 Jane Clark U/A FV

235 1.08.51 220 Katy Mitchell U/A F Y

236 1.08.54 313 Kirsty Horsfield U/A F

237 1.09.04 312 Amber Oldersma U/A F

238 1.09.24 263 Amanda Boothby U/A FV

239 1.09.48 429 Caroll Sands U/A FV

240 1.09.49 428 Jim Sands U/A MV

241 1.09.50 266 Clare Peck U/A FV

242 1.10.36 404 Matthew Swain U/A M L

243 1.10.48 311 Carol Atherton U/A FV

244 1.10.55 370 Kevin Grewcock Bourne Town Harriers MV

245 1.10.56 223 Denise Fassler U/A FV

246 1.10.56 283 Carol Cook Werrington Joggers FV

247 1.11.10 204 Elaine Allwood Stamford Striders FV

248 1.11.11 454 Sarah Wells Stamford Striders FV

249 1.11.51 446 Mandy Holland Stamford Striders FV

250 1.13.24 407 Virginia Cheetham U/A FV

251 1.17.16 258 Trevor Stilgrove U/A MV

252 1.19.39 208 Eileen Pearson U/A F

253 1.20.49 345 Mary Hagger U/A FV

M = Male F = Female

MV = Male Veteran (40+) FV = Female Veteran (35+)

L = Langtoft Resident Y = aged under 25 U/A = unaffiliated to a club