ATHLETICS: A great year to celebrate for Nene Valley Harriers

Trophy winners Nicky Morgan, Cat Foley-Wray and Philippa Taylor.

Trophy winners Nicky Morgan, Cat Foley-Wray and Philippa Taylor.

0
Have your say

Nene Valley Harriers held their annual presentation evening on Saturday and were able to celebrate one of the club’s most successful seasons since being founded in April 1977.

The highlight of the year was probably the club’s outstanding achievement in lifting the Southern League Division One title - a competition which features more than 100 athletics clubs from across the South of England.

Trophy winners at the Nene Valley Harriers presentation night.

Trophy winners at the Nene Valley Harriers presentation night.

Prizes were awarded for individual successes, and Cat Foley Wray was a deserved winner of the Mike Barnsdale Cup for the the best cross-country performance of the year after finishing 9th in the South of England Championships in January. Flo Brill was also nominated after a stellar season which saw her run the fastest leg of the day in the Under 13 age group at the English Cross-Country Relays.

The President’s Cup was awarded to 15 year-old throwing sensation Hannah Molyneaux, who has an impressive list of shot putt victories to her name, including the English Schools Championships and the National Championship, both indoors and outdoors,in her age group.

The Geoff Capes-coached youngster also leads the all time national rankings as an Under 15 shot putter with a throw of 13.27.

The club’s veterans also had a good year, and sprinter Dave Brown led the way by becoming a world record holder as part of the Great Britain 4x400 Over 40 team at the World Veterans Track and Field Championships.

TROPHY WINNERS 2015/2016

TRACK

U/11 Girls - Ruby Kilroy; Under 11 Boys - Charlie Molyneux; Under 13 Girls - Jose Downer; Under 13 Boys - Matt Church; Under 15 Girls - Hannah Molyneuax; Under 15 Boys - William Hughes; Under 17 Girls - Rosie Fresen; Under 17 Boys - Oliver Bowling; Under 20 Ladies - Rosie Jacobs; Under 20 men; Max Butler; Senior Ladies - Emily Maltby; Senior Men - Daz Holding; Veteran ladies - Andrea Jenkins; Veteran Men - Dave Brown.

ROAD

Under 13 Girls - Katie Tasker; Under 13 Boys - Sam Oakley; Under 15 Girls - Amelia Monaghan; Under 15 Boys - Ethan Ellison; Under 17 Girls - Megan Ellison; Under 17 Boys - Oliver Bowling; Under 20 Ladies - Chloe Pavey; Under 20 Men - Alex Hampson; Senior Ladies - Phillipa Taylor; Senior Men - Lloyd Kempson; Veteran Ladies - Louise Blake; Veteran Men - Sean Beard. Marathon - Tracey McCartney.

CROSS-COUNTRY

Under 11 Girls - Lottie Hemmings; Under 11 Boys - Freddie House; Under 13 Girls - Flo Brill; Under 13 Boys - Sam Oakley; Under 15 Girls - Josephine Fortune; Under 15 Boys - Ethan Ellison; Under 17 Girls - Megan Ellison; Under 17 Boys - Oliver Bowling; Under 20 Ladies - Chloe Pavey; Under 20- Men - James McCrae; Senior Ladies - Cat Foley-Wray; Senior Men - Lloyd Kempson; Veteran Ladies - Nicky Morgan; Veteran Men - Sean Beard.

SPECIAL AWARDS

Special Needs Female - Rebecca Richardson; Special Needs Male - Jamie Busby-Maison; Unsung Hero - Ann Marie Wilson; Club Female - Megan Pusey; Club Male - Issac Huskisson; Mike Barnsdale Cross-Country Trophy - Cat Foley Wray; Presodent’s Cup - Hannah Molyneaux; Veteran Over 45 - Paul Parkin.