Elections 2016: Peterborough City Council results

Local elections 2016 at the Arena.
Local elections 2016 at the Arena.
8
Have your say

The Conservatives have gained overall control of Peterbough City Council after taking 31 seats of the 60 available.

The final tally is: Cons 31, Labour 14, Lib Dems 7, Liberals 3, Werrington First 3, UKIP 2.

Changes introduced by the Boundary Commission mean that all Peterborough City Council seats were up for election this year. The total number of wards has reduced from 24 to 22 and the number of seats is now 60, rising from 57.

In a number of wards residents were asked to vote for up to three candidates. Local elections are held three years out of every four and therefore candidates will be elected to serve for four, three or two years using the following rules as outlined by the city council:

In those wards where there were three vacant seats, the candidate that gained the most votes is elected for four years, the candidate receiving the second most votes for two years and the candidate receiving the third most votes for two years.

In wards where there are two seats, the candidate with the most votes will be elected for three years and the candidate with the second highest number of votes is elected for three years.

In wards where there is one seat, the winning candidate is elected for four years.

Next year is a ‘fallow year’ and therefore there will be no local elections in 2017.

Barnack

HEINRICH Peter, Labour - 168

OVER David, Conservative - 731

ELECTED - David Over

Bretton

BEECHER, Jay, UK Independence Party (UKIP) - 652

CHURCH, Anthony Graeme, Liberal Democrats - 177

ELLIS, Angus Alexander (1st), Labour Party - 916

HIRST, Wendy, Green Party - 252

HORRELL, Marcus Graeme, Conservative Party - 636

MARTIN, Stuart (2nd), Labour Party - 901

MERRILL, Jason Marc, Conservative Party - 669

SYLVESTER, Ann (3rd), Labour Party - 747

WARREN, Scott Edward, Conservative - 656

ELECTED: Angus Ellis, Stuart Martin, Ann Sylvester.

Central

HUSSAIN, Ishfaq, Conservative Party - 978

HUSSAIN, Mahboob (3rd), Labour Party - 1,480

IKRAM, Muhammad, Conservative Party - 835

IQBAL, Amjad (1st), Labour Party - 1,814

JAMIL, Mohammed (2nd), Labour Party - 1,547

LIPSCOMB, Jeff, UK Independence Party (UKIP) - 359

POOLE, Stewart Edward, Conservative Party - 720

TINGLE, Col, Green Party - 387

ELECTED: Amjad Iqbal, Mohammed Jamil, Mahboob Hussain

Dogsthorpe

ABBS, Toby Ingham, Conservative Party - 203

ASH, Chris (1st), The Liberal Party - 1,139

ENGLISH, Carolyn, Green Party - 133

GARTSIDE, Harry James, Conservative Party - 152

HUGHES, Georgia Ellen, Conservative Party - 178

KHAN, Jibran, Labour Party - 660

NAWAZ, Shaz, Labour Party - 633

O’DELL, Peter, UK Independence Party (UKIP) - 362

ODEP, Haggai, Labour Party - 623

SALTMARSH, Bella (2nd), The Liberal Party - 1,084

SHARP, Keith Fredrick (3rd), The Liberal Party - 955

ELECTED: Chris Ash, Bella Saltmarsh, Keith Sharp.

East

IQBAL, Azher (1st), Conservative Party - 959

JOHNSON, Jo (3rd), Labour Party - 829

MCMILLAN, Graham, UK Independence Party (UKIP) - 820

OMONDI, Bernadetta Mary Anyango, Labour Party - 513

PINTO, Massimo Antonio, UK Independence Party (UKIP) - 692

PINTO Rossana Adelina, UK Independence Party (UKIP) - 374

RINGLER, Sandra, The Liberal Party - 348

SHABBIR, Nabil Ahmed, Labour Party - 163

LAL, Shah, Conservative Party - 743

SIMS, Marcus Neil (2nd), Conservative Party - 879

ELECTED: Azher Iqbal, Marcus Sims, Jo Johnson.

Eye, Thorney and Newborough

ALEXANDER, Michael, Green Party - 356

ALLEN, Steve (2nd), Conservative Party - 1,000

BROWN, Richard Andrew (3rd), Conservative Party - 869

HARPER, Carl Matthew, Labour Party - 496

HARRINGTON, David Neil, Independent - 764

HERDMAN, Mary, UK Independence Party (UKIP) - 812

JOHNSON, Scott, Labour Party - 299

MILLS, Layton Mark, UK Independence Party (UKIP) - 667

SANDERS, David Andrew (1st), Conservative Party - 1,299

YASIN, Mohammed, Labour Party - 217

ELECTED: David Sanders, Steve Allen, Andrew Brown.

Fletton and Stanground

CLARK, Alan John (3rd), Labour Party - 627

FISHER, Emily, Conservative Party - 434

LILLIS, James Edward (1st), Liberal Democrats - 722

OSAMAN, Oz, Conservative Party - 384

MONK, Andy, UK Independence Party (UKIP) - 623

RADIC, Fiona, Green Party - 237

SLINGER, Peter Huxley, Independent - 261

THULBOURN, Margaret, Labour Party - 529

THULBOURN, Nicholas John, Labour Party - 522

WHITBY, John (2nd), UK Independence Party (UKIP) - 691

WILKINSON, Janet Elizabeth, Conservative Party - 406

ELECTED: James Lillis, John Whitby, Alan Clark.

Fletton and Woodston

COLES, Andy (1st), Conservative Party - 731

DOWSON, Alan Grant (3rd), Labour Party - 682

FAUSTINO, Pedro, Conservative Party - 619

HORTON, Richard, Green Party - 316

LLOYD, Jon, Trade Unionist and Soialist Coalition - 108

OBRADOVIC, Dusan, Independent - 335

SERLUCA, Lucia (2nd), Conservative Party - 701

THULBOURN, John Nicholas, Labour Party - 635

WHEELER, Les, Independent - 369

WILDE, Jonathan, Labour Party - 535

ELECTED: Andy Coles, Lucia Serluca, Alan Dowson

Glinton and Castor

BYSSHE, Claire Biggam, Liberal Democrats - 318

GUTHRIE, Gregor, Green Party - 251

HILLER, Peter John (2nd), Conservative Party - 1,286

HODGSON, David, Labour Party - 230

HOLDICH, John (1st), Conservative Party - 1,363

SULLY, Anthea Jane, Labour Party - 176

ELECTED: John Holdich, Peter Hiller

Gunthorpe

BACON, Chris, UK Independence Party (UKIP) - 499

BOND, Andrew William Frederick (3rd), Liberal Democrat Focus Team - 769

BOYLAN-TAYLOR, Marc, UK Independence Party (UKIP) - 464

DAVIDSON, Julia Elizabeth (2nd), Liberal Democrat Focus Team - 789

FOWER, Darren (1st), Liberal Democrat Focus Team - 942

JONES, Roz, Labour Party - 364

MEEDS, Philip, UK Independence Party (UKIP) - 428

MURPHY, Francis Paul, Conservative Party - 575

PALMER, Joanne Louise, Labour Party - 332

SHELTON, Hayley Jayne, Conservative Party - 603

TYLER, Bryan Andrew, Conservative Party - 558

WELCH, George, Labour Party - 317

ELECTED: Darren Fower, Julia Davidson, Andrew Bond.

Hampton Vale

BAILEY, Alex Green Party First Choice Candidate- 132

CERESTE, Marco (3rd), Conservative Party - 296

COX, Ewan Robert Sully, Labour Party - 258

KING, Dave (2nd), Conservative Party - 338

LINSKEY, Teresa Josephine, UK Independence Party (UKIP)-195

O`BRIEN, Lynne Christine, Labour Party - 246

PHILLIPSON, BROWN Jon, Green Party Second Choice Candidate - 170

SEATON, David Antony (1st), Conservative Party - 375

SENIOR, Nick Green, Party Third Choice Candidate - 174

WALKER, Robert Stephen Thomas, Labour Party - 214

ELECTED - David Seaton, Dave King, Marco Cereste

Hargate and Hempstead

BLISZCZAK Matthew Jon, UK Independence Party (UKIP) - 157

COX George Alastair, Labour Party - 203

FULLER Howard Anthony (2nd), Conservative Party - 289

GIBBS Daniel David, Liberal Democrat Focus Team - 143

GOODWIN Janet Violet (1st), Conservative Party - 301

GRAVES Ronald Clifford, Labour Party - 177

HOGG Christian Druery, Liberal Democrat Focus Team - 133

LINSKEY John, UK Independence Party (UKIP) -173

MUSTAFA Jad, UK Independence Party (UKIP) -102

WALSH Irene (3rd), Conservative Party -255

WEAVER Catherine Mary, Labour Party -193

WIGGIN Chris, Liberal Democrat Focus Team -222

ELECTED: Janet Goodwin, Anthony Fuller, Irene Walsh

North

ALI Ansar (2nd), Labour Party - 1,463

BARKS Claire Alison, UK Independence Party (UKIP) - 502

BASHIR Shazia, Conservative Party - 1,366

KHAN Nazim (3rd), Labour Party - 1,413

NADEEM Mohammed (1st), Conservative Party - 1,482

REHMAN Gafoor, Conservative Party - 1,321

SABIR Mohammed, Labour Party - 1,211

WHITLEY Phillip Robin, Liberal Democrats - 279

WILSON Steve, Green Party - 332

ELECTED: Mohammed Nadeen, Ansar Ali, Nazim Khan.

Orton Longueville

AIREY Alex, Green Party - 421

BULL June Mary (2nd), Conservative Party - 859

CARROLL Vincent Richard, Liberal Democrats - 268

CASEY Graham Peter (1st), Conservative Party - 894

JONES Dennis Peter, Labour Party - 581

NORTH Nigel Victor, Conservative Party - 581

OKONKOWSKI John (3rd), UK Independence Party (UKIP) - 846

SID Evelina, Labour Party - 658

YORK Christopher Robert, Labour Party - 497

ELECTED: Graham Casey, June Bull, John Okonkowski

Orton Waterville

AITKEN Kim Lesley (1st), Conservative Party - 1,338

ELSEY Gavin Anthony (3rd), Conservative Party - 1,169

HOWELL Julie, Green Party - 565

MCLAUGHLAN Iain Peter, UK Independence Party (UKIP) -607

SPEED Rachel Ann, Liberal Democrats -323

STOKES June (2nd), Conservative Party - 1,191

WEAVER David Stanley, Labour Party - 445

WHITWORTH Christopher James, Labour Party -378

WHITWORTH Kim Audrey, Labour Party - 373

ELECTED: Kim Aitken, June Stokes, Gavin Elsey.

Park

FERRIS Richard (2nd), Labour Party - 1,569

KHAN Arfan, Conservative Party - 1,536

PEACH John Philip (3rd), Conservative Party - 1,546

SELLICK Beki, Liberal Democrats - 163

SHAN Ali, Green Party - 355

SHEARMAN John Francis (1st), Labour Party - 1,618

WHITEHEAD Graham John, UK Independence Party (UKIP) - 345

YASIN Sabra, Labour Party - 1,343

YOUSAF Mohammad, Conservative Party - 1,203

ELECTED: John Shearman, Richard Ferris, John Peach.

Paston and Walton

BARKHAM Simon Frederick (2nd), Liberal Democrat Focus Team - 819

DAY David, Conservative Party - 449

DEFEO Christian, Labour Party - 537

KONSTANTINIDIS George, UK Independence Party (UKIP) - 347

LAW Elizabeth Jane, Conservative Party - 379

MCGREGOR Paul Richard, Conservative Party - 306

PALMER Terry, UK Independence Party (UKIP) - 432

SANDFORD Nick (1st), Liberal Democrat Focus Team - 907

SHAHEED Asif (3rd), Liberal Democrat Focus Team - 808

YONGA Bonita Rosalind, Labour Party - 514

YONGA Jonas Ambroise Hopogap, Labour Party - 502

ELECTED: Nick Sandford, Simon Barkham, Asif Shaheed.

Ravensthorpe

HUGHES Roger, UK Independence Party (UKIP) - 598

JOHNSON Sue, Labour and Cooperative Party - 1,057

MAHABADI Matthew, Labour and Cooperative Party - 898

MURPHY Edward (3rd), Labour and Cooperative Party - 1,158

NAWAZ Gul (1st), Conservative Party - 1,392

RANGZEB Mohammed, Conservative Party - 1,132

SMITH Samantha Jane (2nd), Conservative Party - 1,218

ELECTED: Gul Nawaz, Smantha Smith, Ed Murphy.

Stanground South

BISBY Ray (3rd), Conservative Party - 762

GRIFFITHS Carole Anne, Labour Party - 408

HARPER Chris (1st), Conservative Party - 822

MERCIECA Christopher Edward, UK Independence Party (UKIP) - 439

MERCIECA Lisa Jane, UK Independence Party (UKIP) - 400

OTLEY Tony, Labour Party - 433

RUSH Brian (2nd), Conservative Party - 777

WARD Peter Michael, Labour Party - 355

Werrington

BEEBY Cherry, Green Party Second Choice Candidate - 238

DAY Sue, Conservative Party - 441

FOX John Raymond (1st), Werrington First Independents - 1,747

FOX Judy (2nd), Werrington First Independents - 1,710

FOX Steve, UK Independence Party (UKIP) - 565

JONES Chris, Labour Party - 283

LANE Steve (3rd), Werrington First Independents - 1,274

MOON Vince, Labour Party - 285

MORLEY Darren, Conservative Party - 382

PROUDFOOT Roger, Green Party First Choice Candidate - 302

SPEECHLEY Aaron, Labour Party - 243

THACKER Paula Vivien, Conservative Party - 452

WELLS Joseph, Green Party Third Choice Candidate - 134

ELECTED: John Fox, Judy Fox, Steve Lane.

West

AYRES Lynne (1st), Conservative Party - 908

FITZGERALD Wayne (2nd), Conservative Party - 855

GASPARUTTI Alan, Labour Party - 339

GOLDSMITH Debbie, Green Party - 153

MYLES John Whitson, UK Independence Party (UKIP) - 298

SPICER Roger, UK Independence Party (UKIP) - 241

THOMPSON Drury Helen, Labour Party - 304

ELECTED Lynne Ayres, Wayne Fitzgerald,

Wittering

LADHA Mahebub, Labour - 100

LAMB Diane, Conservative - 453

ELECTED - DIANE LAMB

RELATED:

LIVE: Peterborough City Council election count and results night as it happens